Przejdź do zawartości

2005-10-15: TVP i TVN: Dziadek Tuska był w Wermachcie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 15 października 2005

Dziennikarze Wiadomości TVP i Faktów TVN dotarli do dokumentów, które potwierdzają, że Józef Tusk został wcielony siłą do Wehrmachtu między sierpniem a październikiem 1944 roku.

Z dokumentów wynika, że Józef Tusk od 2 sierpnia do 12 października 1944 r. był w 328. Zapasowym Batalionie Szkolnym Grenadierów. Józef Tusk po wyjściu z obozu koncentracyjnego, między 2 sierpnia a 12 października 1944 roku, trafił do Wehrmachtu - podały oba dzienniki telewizyjne. Reporterzy podkreślili, że dziadek Tuska, jak wielu Polaków z Pomorza, został wcielony do niemieckiego wojska siłą.

Dziadek Tuska zaraz po rozpoczęciu wojny trafił do jednej z filii obozu koncentracyjnego Stutthof pod Gdańskiem, gdzie przebywał do 1944 roku. Potem był robotnikiem przymusowym. Z danych berlińskiego archiwum nie wynika, że Józef Tusk zgłosił się do Wehrmachtu na ochotnika. Jak poinformował niemiecki urząd, oddział Józefa Tuska stacjonował w Akwizgranie, na granicy francusko-niemieckiej. Już w listopadzie 1944 roku dziadek kandydata na prezydenta trafił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Według archiwów brytyjskich Józef Tusk był w Polskich Siłach Zbrojnych od 24 listopada 1944 roku. Chciałbym to wszystko sprawdzić - oświadczył Tusk. Nie zmienia to mojego przekonania, że ktoś, kto z polowania na dziadków robi swoją kampanię, zachowuje się nie w porządku - podkreślił.

Źródło

[edytuj | edytuj kod]