Szkoła Pod Żaglami zwiedza Lisbonę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 16 października 2012
e Szkoła Pod Żaglami Baranowskiego
Szkola pod Zaglami Morze Polnocne przechyl.jpg
Ostatnie wiadomości
STS Pogoria pod pełnymi żaglami

Szkoła pod Żaglami po minięciu hiszpańskiego przylądka Cabo Touriñán, przepłynęła wzdłuż zachodniego wybrzeża półwyspu Iberyjskiego do portu Setúbal, miejscowości na południe od Lizbony. Dla uczniów szkoły była to okazja na zwiedzenie stolicy Portugalii.

STS Pogoria ze Szkołą pod Żaglami po przewinięciu się obok najdalej na zachód wysuniętej części Hiszpanii skierowała się na południe wzdłuż wybrzeża Portugalii w kierunku Lizbony. Tym razem pogoda sprzyjała żeglowaniu, statek poruszał się na pełnych żaglach z prędkością dochodzącą do 10 węzłów. Nad ranem 14 października zawinął do portu w Setúbal, miasta znajdującego się ok 30 km od Lizbony. Setúbal nie jest często odwiedzany przez duże żaglowce, dlatego Pogoria zajmująca prawie całą długość nadbrzeża nr 1, wzbudziła zainteresowanie mieszkańców, którzy w niedzielę robili sobie specjalne wycieczki aby pooglądać statek.

14. października, po odbyciu lekcji uczniowie z opiekunami ruszyli na zwiedzanie Setúbal, natomiast 15. pojechali koleją do Lizbony, gdzie oprócz centrum miasta obejrzeli Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos), w którym w 2007 r. podpisano Traktat lizboński. Wieczorem, ok godz. 20.00 po powrocie załogi z Lizbony, STS Pogoria rzuciła cumy i wypłynęła z prądem odpływu z powrotem na Atlantyk, kierując się w stronę Gibraltaru. 16. ok. 10.00 rano statek minął Przylądek Świętego Wincentego i zmienił kurs z północnego na wschodni.

Źródła[edytuj]

  • Krzysztof Baranowski – Dziennik Pokładowy – Blog: Kapitan Krzysztof Baranowski, 15.10.2012
  • Krzysztof Baranowski – Na cumach w Setubalu – Oficjalna strona Szkoły Pod Żaglami, 16.10.2012
  • Zbigniew Bosek – Oś czasu – Strona Zbigniewa Boska na Facebooku, 15.10.2012 i 16.10.2012
  • Pogoria – adventuretracking.com, 16.10.2012