Przejdź do zawartości

Szef KRRiT Maciej Świrski przed Trybunał Stanu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 9 maja 2024
Minister Bartłomiej Sienkiewicz
Szef KRRiT Maciej Świrski

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że do parlamentu wpływnął wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Macieja Świrskiego, szefa KRRiT.

Zarzuty wobec Świrskiego[edytuj | edytuj kod]

Na konferencji prasowej minister Sienkieiwcz powiedział:

Wniosek jest podpisywany przez posłów Koalicji Obywatelskiej i koalicji 15 października.

Następnie przedstawił zarzuty, które zostały zawarte we wniosku o pociągnięcie Świrskiego przed Trybunał Stanu:

Zarzuty sprowadzają się do trzech kwestii podstawowych. Pierwsza rzecz to absolutne łamanie prawa, ustaw, przy niewypłacaniu środków należnych mediom publicznym. Nie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i nie do pana Świrskiego należy ocena, kto rządzi czy nie rządzi w mediach publicznych. Ma dawać pieniądze na media publiczne. Tego nie robi i to jest złamanie ustawy.

Dalej minister podkreślił, że drugim elementem aktu jest polityka przewodniczącego wobec mediów prywatnych:

Były one traktowane przez PiS jako wrogie. Przypomnę tylko całą historię TVN-u, kar nakładanych na TOK.FM. To było rażące naruszenie bezstronności i przekroczenie procedur.

Na koniec trzecim punktem jest:

Zaniechanie czynności statystycznych, do których pan Świrski jest zobowiązany.

Na koniec Bartłomiej Sienkiewicz przekazał, że:

Uzasadnienie wniosku przygotowane już pod Trybunał Stanu to jest 50-stronicowy akt oskarżenia wobec działań tego pana, który mówił o sobie, że jest talibem PiS-u. No to przyszła pora, kiedy z takimi talibami powinien się zmierzyć Trybunał Stanu

Trybunał Stanu[edytuj | edytuj kod]

Aby wniosek trafił do Komisji Odpowiedzialności Konstutycjnej musi zostać podpisany przez 115 posłów. Następnie jest poddawany pod pracę Komisji, a gdy ta skończy przygotowania, przedstawia je Sejmowi. Wówczas, aby postawić Świrskiego przed Trybunał Stanu, potrzebna jest większość zwykła, którą posiada koalicja 15 października.

Źródła[edytuj | edytuj kod]