2023-09-12: Stworzono system wykorzystujący AI, który pozwala kilkukrotnie szybciej identyfikować i kategoryzować pyłki roślinne w badaniach zmian środowiskowych
Badanie pyłków roślinnych w starych osadach geologicznych pozwala na określanie zmian zachodzących w środowisku w kolejnych epokach. Proces ten jest żmudny, jednak wykorzystanie sztucznej inteligencji i cytometrii przepływowej do identyfikacji i kategoryzacji pyłków znacznie go przyspiesza, a nawet umożliwia dokładniejszą analizę badanego materiału.
Określenie, z którego okresu w historii Ziemi pochodzą osady geologiczne jest możliwe m.in. dzięki identyfikacji gatunków roślin, których pyłki znajduje się w tych osadach. Badania te pozwalają również na określenie wielu zmiennych środowiskowych, np. panującego klimatu. Badacze z University of Exeter oraz z Uniwersytetu w Swansea opracowali technikę, dzięki któremu ta identyfikacja zachodzi znacznie sprawniej.
W przeprowadzonych badaniach eksperymentalnych analizowano pyłki z 53 gatunków roślin, zarówno okrytozalążkowych, jak i nagozalążkowych. Zbiór danych opracowano na podstawie analizy 198 549 ziaren pyłków. Materiałem geologicznym była część rdzenia osadu z jeziora Mere Tarn w Kumbrii. Stworzony przez autorów system był połączeniem cytometrii przepływowej z Guided Deep Learning. Pozwalało to na dokładniejsze kategoryzowanie pyłków. Sieć neuronowa potrafiła zarówno klasyfikować pyłki do gatunków na bazie bibliotek szkoleniowych, jak i klasyfikować nieznany wcześniej pyłek do odpowiednich taksonów, przyporządkowując go nawet do określonego rodzaju.
Okazało się, że sztuczna inteligencja kilkukrotnie szybciej zliczała i klasyfikowała do odpowiednich taksonów pyłki oraz lepiej radziła sobie z niewyraźnymi obrazami pyłków. Gdy ekspert w tej dziedzinie potrzebował dwóch godzin na policzenie 1043 ziaren pyłku z próbki paleoekologicznej, to system generował 5415 obrazów pyłków w ciągu pół godziny.
Autorzy badania zakładają, że poza analizami dawnych gatunków roślin i ich środowiska, system będzie można wykorzystać do badania współczesnych problemów, np. wskazując które wywołujące alergię pyłki są dominujące w określonych porach, co pozwalałoby ograniczać narażanie się na ekspozycję przez alergików.
- Louise Vennells – Artificial intelligence could help build pollen jigsaw of present and ancient flora – University of Exeter, 7 września 2023
- Claire M. Barnes, Ann L. Power, Daniel G. Barber, Richard K. Tennant, Richard T. Jones, G. Rob Lee, Jackie Hatton, Angela Elliott, Joana Zaragoza-Castells, Stephen M. Haley, Huw D. Summers, Minh Doan, Anne E. Carpenter, Paul Rees, John Love – Deductive automated pollen classification in environmental samples via exploratory deep learning and imaging flow cytometry – New Phytologist(2023) doi: 10.1111/nph.19186, 7 września 2023
- Laura Thomson – Using AI to Measure Environmental Change – AZoRobotics, 8 września 2023