Przejdź do zawartości

2005-04-01: Stan zdrowia papieża pogarsza się

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 1 kwietnia 2005
Zdjęcie z 29 września, 2004

31 marca[edytuj | edytuj kod]

Około godziny 23 rzecznik Watykanu, Joaquin Navarro-Valls, podał informację, że papież ma silną gorączkę, a stan jego zdrowia jest ciężki. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest infekcja dróg moczowych. Stan Jana Pawła II miał się pogorszyć już około godziny 19.

Watykan potwierdza, że papież ma wysoką gorączkę i spadło mu gwałtownie ciśnienie krwi. Jest to związane z infekcją dróg moczowych. Jan Paweł II przyjmuje antybiotyki. Przez ostatnie tygodnie papież stracił na wadze 19kg.

Włoska telewizja RAI informuje, że stan Jana Pawła II jest bardzo ciężki. Przy papieżu są polskie zakonnice. Według niepotwierdzonych informacji CNN, papież przyjął sakrament namaszczenia chorych. Stacja uspokaja, że Ojciec Święty przyjmował już wcześniej ten sakrament. Rzecznik Watykanu zaprzeczył tym doniesieniom, jednak następnego dnia, zostały one potwierdzone.

Agencja Reutera, za APA informuje, powołując się na Christopha Schoenborn, jednego z ważniejszych kardynałów, że papież "wkracza, jak to ludzie mówią, w ostatnie swe dni". Jak poinformowała agencja ANSA, anonimowe źródła medyczne powiedziały, że stan papieża jest ciężki, jednak jego organizm zaczyna pozytywnie reagować na antybiotyki. Inni informatorzy agencji podali, że z papieżem jest źle, bardzo źle.

Około północy wokół placu św. Piotra zebrało się kilkuset ludzi. Grzegorz Miecugow (TVN 24) poinformował, że Polacy modlą się za zdrowie papieża m.in. w Wadowicach i na Jasnej Górze.

1 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

Jak poinformował nas Navarro-Valls, o 6 rano papież celebrował mszę świętą i przyjął wiatyk - komunię dla ciężko chorych. Ujawnił też, że Jan Paweł II przeszedł wczoraj kryzys kardiologiczny i po tym, gdy ten zdecydował się, że nie chce udać się do szpitala - lekarze zdecydowali się na użycie respiratora. Ponadto, jak się dowiedzieliśmy, podczas dzisiejszego leczenia praca serca papieża na chwilę się zatrzymała, jednak szybko powróciła do normy.

Ojciec Święty jest przez cały czas podłączony do aparatury wspomagającej krążenie i oddychanie. Czuwają nad nim jego osobisty lekarz, Renato Buzzonetti, a także dwóch specjalistów od reanimacji i dwaj pielęgniarze.

Setki ludzi wciąż gromadzą się w okolicach Placu świętego Piotra w oczekiwaniu na wiadomości o stanie Jana Pawła II. Reporterzy z całego świata nadają relacje, a wierni pogrążyli się w modlitwie.

W wielu polskich Kościołach podczas porannych mszy wierni modlili się za zdrowie Jana Pawła II. W meczetach i muzułmańskich domach modlitw w Polsce odbędą się w piątek modlitwy w intencji zdrowia Jana Pawła II - poinformował mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce, Tomasz Miśkiewicz. Podobnie sprawę potraktowali Żydzi. Jak powiedział naczelny rabin Polski, Michael Schudrich, od dwóch tysięcy lat, nikt poza Janem Pawłem II nie uczynił tak wiele dla pojednania chrześcijan i Żydów. Wierni zebrali się również w wielu innych państwach, m.in. Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

Jak poinformowała Stolica Apostolska, papież mianował 17 biskupów i arcybiskupów. Ponadto, do Watykanu zjechali się kardynałowie z całego świata, od których zależy wybór papieża. Musi on zostać dokonany w przeciągu trzech tygodni od śmierci poprzedniego.

Archiwum[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]