Przejdź do zawartości

Spotkanie Hołowni z Dudą

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 17 listopada 2023
Andrzej Duda
Szymon Hołownia

17 listopada 2023 doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z nowym marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią.

Hołownia zapowiedział spotkanie z prezydentem Dudą podczas swojego pierwszego orędzia jako marszałek Sejmu X kadencji.

Na spotkanie w Pałacu Prezydenckim Hołownia przybył wraz z nowym szefem Kancelarii Sejmu Jackiem Cichockim. Rozmowy z prezydentem rozpoczęły się o godzinie 11 i trwały półtorej godziny.

Po zakończeniu spotkania marszałek uczestniczył w konferencji prasowej poświęconej rozmowie z Andrzejem Dudą. Hołownia poinformował, że spotkanie dotyczyło wiele tematów. Rozmowa dotyczyła także procesu wyłaninia rządu; marszałek podkreślił, że:

Prezydent zapewnił, że będzie przestrzegał wszystkich konstytucyjnych terminów związanych z formowaniem się w Polsce nowego rządu i że wszystkie czynności, które w związku z tym konstytucja przewiduje dla prezydenta Rzeczpospolitej, będzie wykonywał bez żadnej zwłoki i że te procesy będą biegły szybko, sprawnie, z poczuciem odpowiedzialności za państwo.

Następnie poinformował, że prezydent zamierza wnieść do Sejmu projekt uchwały:

Pan prezydent mówił o projekcie ustawy, który niebawem ma wnieść do Sejmu - ustawy o działaniu organów państwa w sytuacji zagrożenia zewnętrznego.

Następną część konferencji przeznaczono na pytania dziennikarzy.

Z kolei szefowa Kanclerarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych przekazała, że prezydent odniósł się także do sprawy prezydium Sejmu:

Wyraził ubolewanie z powodu braku przedstawiciela największego klubu parlamentarnego w Prezydium Sejmu, co jest sytuacją niezgodną ze standardami demokratycznymi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]