2006-06-06: Greenpeace przerwał prezentację walorów województwa podlaskiego: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
brak opisu edycji
 
{{data|6 czerwca 2006}}
 
Happening [[w:Greenpeace|Greenpeace]] przerwał we wtorekw Brukseli prezentację walorow przyrodniczych wojewódstwa podlaskiego. Aktywiści weszli na mównicę tuż po otwierającej wystawę fotograficzną (promującą Podlasie) posłance z okręgu podlaskiego - Barbarze Kudryckiej (PO).
 
''"Polskie władze demonstrują zadziwiającą hipokryzję. Na forum europejskim promują region i skarby jego przyrody, jednak po powrocie do Polski dają zielone światło na wjazd tysięcy ciężarówek w serce Zielonych Płuc Polski"''
 
Akcja Greenpeace pojawiła się w wyniku trwającego od dłuższego czasu sporu ekologów z polskimi władzami, które wydały pozwolenie na przeprowadzenie trasy Via Baltica przez niezwykle cenne przyrodniczo tereny doliny Rospudy (chronione na mocy Dyrektywy Siedliskowej). Wcześcniej ekolodzy próbowali między innymi pisać pisma apelujące o zmianę tej decyzji, a także przypominając że tereny przez które planowana jest trasa Via Baltica są chronione na mocy umów międzynarodowych ([[w:NATURA 2000|NATURA 2000]]). Zwracali ponadto uwagę na liczne nadużycia jakich pojawiały się wcześniej przy planowaniu przebiegu trasy. Przeciwna budowie była również Państwowa Rada Ochrony Przyrody.
 
Innego zdania jest natomiast między innymi wcześniej wymieniona posłanka Kudrycka, która w rozmowie z Polską Agencją Prasową powiedziała:

Menu nawigacyjne