Przejdź do zawartości

Sonda o najbardziej oczekiwane zachowania w komunikacji miejskiej w Krakowie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 7 maja 2024

7 maja 2024 zakończyła się sonda organizowana przez MPK Kraków o treści „Najbardziej oczekiwane zachowanie w komunikacji miejskiej to?”.

Sonda rozpoczęła się 7 marca 2024 roku i trwała dwa miesiące, do 7 maja 2024 roku. W sumie oddano prawie 3 000 głosów. Według sondy najbardziej oczekiwanym zachowaniem w komunikacji miejskiej jest niesłuchanie głośnej muzyki podczas podróży komunikacją miejską. Tak odpowiedziała co trzecia osoba biorąca udział w głosowaniu (33 proc.).

Na drugim miejscu najbardziej oczekiwanych zachowań znalazło się nieblokowanie drzwi w tramwajach i autobusach. MPK wyjaśniło: "Chodzi o te sytuacje, gdy do pojazdu nie da się wejść lub wysiąść tylko dlatego, że drzwi blokują pasażerowie, pomimo tego, że środku pojazdu jest sporo miejsca, w tym także wolne miejsca siedzące". Na to zachowanie wskazało 26 proc. głosujących.

Jako trzecie najbardziej oczekiwane zachowanie zostało wskazane ustąpienie miejsca innej osobie, która tego potrzebuje (w związku z tym MPK Kraków prowadzi kampanię „Bądź wrażliwy – ustąp miejsca”). Tak zadecydowało 14 proc. głosujących.

Mniej wybierane były: oczekiwanie braku śmiecenia w pojazdach (11 proc.), ściąganie z pleców plecaka lub torby podczas jazdy (10 proc.), a najmniej wybieraną pozycją było oddanie znalezionego przedmiotu, który ktoś inny zgubił (6 proc.).

Źródła[edytuj | edytuj kod]