Przejdź do zawartości

Sondaż: Polacy wolą Bidena od Trumpa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 30 marca 2024
Joe Biden i Donald Trump

Gdyby to Polacy głosowali w amerykańskich wyborach prezydenckich, to ich zwycięzcą okazałby się Joe Biden, który pokonałby Donalda Trumpa.

Reelekcja Bidena

[edytuj | edytuj kod]

Według sondażu polscy ankietowani chcieliby, aby na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych pozostał Joe Biden – 32.6% badanych „zdecydowanie” woli Bidena, a 21.7% „raczej” wybrało Bidena, co przekłada się na poparcie wynoszące 54.3 proc.

Kandydatura Trumpa

[edytuj | edytuj kod]

Z kolei powrotu na urząd głowy państwa Donalda Trump „zdecydowanych” ankietowanych jest 8.5% uczestników badania. 12.3 proc. osób „raczej” woli Trumpa od Bidena. Kandydaturę Trumpa popiera zatem 20.8 proc. Polaków.

Pozostała część (1/4 respondentów) nie miała zdania na ten temat, lub nie jest zainteresowana amerykańskimi wyborami.

Preferencje według partii

[edytuj | edytuj kod]

Jedynymi wyborcami, którzy bardziej popierają Trumpa są zwolennicy Konfederacji (52.3 proc.).

Pozostałe partie wolą Bidena – najbardziej jest popierany przez wyborców Koalicji Obywatelskiej (78 proc.), później znalazły się partie: Lewica i Trzecia Droga (odpowiednio 67 proc. i 64.5 proc. poparcia dla Bidena).

Również wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości większość byłaby skłonna zagłosować na Joe Bidena (nieco ponad 44 proc.). Jednak to również w tej grupie ankietowanych najczęściej padła odpowiedź: „nie wiem/nie jestem zainteresowany”.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]