2009-09-18: Ruda Śląska: 20 górników zginęło w wyniku katastrofy w kopalni Wujek-Śląsk
18 września rano w Rudzie Śląskiej doszło do katastrofy w Kopalni Węgla Kamiennego "Śląsk", w wyniku której zginęło 20 górników – trzynastu pod ziemią, siedmiu w szpitalach.
Oto relacja Wikinews dt. tragedii w rudzkiej kopalni:
Do zapalenia metanu doszło w kopalni w Kochłowicach ok. godz. 10:11 na głębokości 1 050 metrów. 42 górników zostało rannych, w tym kilkunastu jest w bardzo ciężkim stanie. W kopalni trwała kilka godzin akcja ratunkowa prowadzona pod nadzorem Okręgowego Urzędu Górniczego.
Poparzeni górnicy zostali przetransportowani do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Lżej ranni – do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu i Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu, a także do szpitali w Rudzie Śląskiej, Bytomiu, Tychach i Chorzowie.
Prezydent Lech Kaczyński złożył kondolencje rodzinom ofiar, natomiast premier Donald Tusk przerwał swój pobyt za granicą i wieczorem przybył na miejsce tragedii. Tymczasem prezydent Rudy Śląskiej Andrzej Stania ogłosił siedmiodniową żałobę w mieście.
Kondolencje Polsce przysłali już prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė, przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i unijny komisarz ds. polityki regionalnej Paweł Samecki.
To najtragiczniejszy dzień polskiego górnictwa od 2006 r., kiedy także w rudzkiej kopalni "Halemba" zginęło 23 górników.
Dzień po tragicznych wydarzeniach zmarł jeden z rannych górników – 22-letni mężczyzna hospitalizowany w Siemianowicach Śląskich. To 13 ofiara śmiertelna tej katastrofy górniczej. Stan górnika lekarze określali jako stabilny – był przytomny, miał poparzone 70% ciała.
Aktualnie w szpitalach leży 41 poparzonych górników, z których stan 17 określa się jako ciężki (7 – bardzo ciężki, 10 – średnio ciężki). Prokuratura ogłosiła, że w sprawie katastrofy wszczęte będzie śledztwo. Z jej wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną śmierci dwunastu górników było „zatrucie tlenkiem węgla z aspiracją pyłu węglowego do płuc i cechy zapalenia górnych dróg oddechowych.”
Jest decyzja w sprawie ogłoszenia żałoby narodowej. Prezydent Lech Kaczyński zdecydował, że rozpocznie się ona w poniedziałek o godz. 6:00 i potrwa dwa dni. Decyzja wymaga jeszcze kontrasygnaty premiera.
W pierwszym dniu żałoby narodowej, która rozpoczęła się w poniedziałek o godz. 6:00, zmarł 14. górnik poszkodowany w ubiegłotygodniowej katastrofie górniczej. Kolejną ofiarą śmiertelną tragicznych wydarzeń jest 44-letni górnik, który hospitalizowany był we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej (woj. lubelskie). Miał poparzone ponad 80% ciała i rozlegle poparzenia dróg oddechowych.
Tuż po godzinie 15:00, mimo akcji reanimacyjnej, nie udało nam się uratować górnika, który był leczony w naszym ośrodku. Zmarły miał 44 lata. Jego stan stopniowo się pogarszał, miał poparzenia 80 proc. powierzchni ciała. Największym problemem były poparzenia górnych dróg oddechowych. | ||
—dr Krzysztof Bojarski, Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej |
Nadal w szpitalach pozostaje kilkudziesięciu poszkodowanych. Jak informuje portal tvn24.pl, stan dwóch z nich jest krytyczny. Leczeni są na klinicznym oddziale intensywnej terapii w Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu. Są wentylowani mechanicznie.
We wtorek, ok. godz. 16:00, w siemianowickim Centrum Leczenia Oparzeń zmarł 15 górnik. Ciężko ranny w katastrofie górniczej 46-latek miał poparzone ok. 60% ciała i rozległe poparzenia dróg oddechowych.
W szpitalach wciąż przebywa 37 poparzonych górników. W nocy z poniedziałku na wtorek stan dwóch z pięciu przebywających na oddziale intensywnej terapii pogorszył się. W siemianowickim szpitalu przebywa ogółem nadal 22 poszkodowanych górników. Z kolei w Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu dwaj górnicy są w stanie krytycznym. Także trzech innych przebywa w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu. Ich stan jest ciężki.
Dziś szpital w Sosnowcu opuściło dwóch pierwszych rannych w piątkowej tragedii.
W Sosnowcu zmarło kolejnych dwóch górników rannych w piątkowej katastrofie. Zgony te powiększyły bilans ofiar śmiertelnych do 17 zabitych.
Pierwszy z górników zmarł tuż przed pierwszą w nocy. 40-letni górnik miał rozległe oparzenia ciała i dróg oddechowych. Drugi z rannych zmarł dziś o godz. 7:30. Zmarły 21-letni górnik, oprócz oparzeń ciała i dróg oddechowych, miał uraz mózgowo-czaszkowy. Jeden ze zmarłych górników był w stanie krytycznym, a drugiemu przed zgonem stan znacząco się pogorszył.
Stan innych rannych górników przebywających w szpitalach określa się jako stabilny.
Dzisiejsze obrady Sejmu rozpoczęły się minutą ciszy. – „Proszę pamiętać o zmarłych, ale również o tych, którzy nadal walczą o życie, bo jest to poważna ilość osób.” – powiedział marszałek Bronisław Komorowski. Rano zakończyła się dwudniowa żałoba narodowa.
W tydzień po katastrofie w siemianowickim szpitalu zmarł 18. górnik. Do zgonu poszkodowanego doszło ok. godz. 15.
33 górników nadal przebywa w szpitalach, 23 z nich - w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. W piątek miał tam też trafić jeden z górników z siemianowickiego szpitala miejskiego.
W piątek trwały także oględziny miejsca tragedii prowadzone przez kolejne grupy ekspertów. Dzięki tym oględzinom stwierdzono czujniki metanu były tam umieszczone prawidłowo. Stwierdzono też, że w kopalni doszło do wybuchu, a nie do zapalenia metanu.
Do 19 wzrosła liczba ofiar w katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk" po tym jak w siemianowickim szpitalu zmarł 45-letni górnik z Rudy Śląskiej.
W szpitalu nadal przebywa 23 poparzonych górników. Jeden z nich nadal jest w stanie ciężkim, lecz stan innych się poprawia.
Przyczyny katastrofy badają specjalna komisja UG i prokuratura.
Dwa tygodnie po katastrofie liczba zabitych wzrosła do 20, bowiem w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich kolejny ranny zmarł górnik. W siemianowickim szpitalu nadal przebywa 22 górników. Stan kilku z nich jest ciężki.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Żałoba narodowa? Decyzja w sobotę – tvn24.pl, 18 września 2009
- Wybuch w kopalni. Premier już na Śląsku – tvn24.pl, 18 września 2009
- Nie żyje 13. górnik / Będzie żałoba narodowa – tvn24.pl, 19 września 2009
- Zmarł kolejny górnik z Rudy Śląskiej. Już 13 ofiar tragedii – wiadomosci.gazeta.pl, 19 września 2009
- Prezydent ogłosi dziś dwudniową żałobę narodową – wiadomosci.gazeta.pl, 19 września 2009
- Zmarł 14. górnik z "Wujka-Śląsk" – tvn24.pl, 21 września 2009
- 14 ofiara wybuchu w "Wujku". Dwóch w stanie krytycznym – wiadomosci.gazeta.pl, 21 września 2009
- Nie żyje 15 górnik – tvn24.pl, 22 września 2009
- Zmarło dwóch kolejnych górników z "Wujka-Śląska" – tvn24.pl, 23 września 2009
- Zmarł 18. górnik z "Wujka-Śląska" – tvn24.pl, 25 września 2009
- Zmarł kolejny górnik po wybuchu w kopalni – tvn24.pl, 30 września 2009
- Zmarł 20 górnik z "Wujka-Śląsk" – tvn24.pl, 30 września 2009
Ten artykuł zawiera autorskie materiały multimedialne przygotowane przez reporterów Wikinews. |
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego |
---|
Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim. |