Przejdź do zawartości

Rosyjska rakieta po raz kolejny naruszyła polskie terytorium

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 24 marca 2024
Logo Dowództwa Operacyjnego

Ok. godz. 4 nad terytorium Polski znalazła się rosyjska rakieta. Została ona wystrzelona przez Rosjan, którzy nad rankiem bombardowali kilkadziesiąt celów na terenie zachodniej Ukrainy. Rakieta nie została zestrzelona.

Dwie godz. po naruszeniu polskiego terytorium Dowództwo Operacyjne przekazało, że:

24 marca br. o godz. 4.23 doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez jedną z rakiet manewrujących wystrzelonych dzisiejszej nocy przez lotnictwo dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej. Celem wykonywanych uderzeń były miejscowości znajdujące się w zachodniej Ukrainie.

DO RSZ poinformowało, że rakieta przebywała na terenie Polski przez 39 sekund, a wleciała do kraju w okolicy wsi Oserdów.

O rakietowym incydencie został niezłocznie poinformowany prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, o czym napisał szef BBN Jacek Siewiera:

Rozmawialiśmy po godz. 5 rano z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Zwierzchnik Sił Zbrojnych został niezwłocznie poinformowany. Sojusznikom przekazano także informacje o przebiegu kolejnego incydentu naruszenia granicy NATO przez środki bojowe Federacji Rosyjskiej.

Później, w odpowiedzi na pytania o niezestrzelenie obiektu, DO RSZ wyjaśniła, że:

Nie było rozważane zestrzelenie rakiety, bo przebywała w naszej przestrzeni przez bardzo krótki czas i nie była w zasięgu ogniowych środków.

Źródła[edytuj | edytuj kod]