Rewolucja w mediach publicznych po uchwale Sejmu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 20 grudnia 2023
logo TVP Info
logo TVP
Siedziba Telewizji Polskiej

Po przegłosowaniu w Sejmie uchwały z dn. 19 grudnia 2023 dotyczącej zmian w mediach publicznych minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. W następstwie tych działań wielu posłów partii Prawo i Sprawiedliwość udało się do siedziby TVP i TVP Info. Później został przerwany sygnał tego kanału.

19 grudnia 2023 Sejm zdecydował o włączeniu do porządu obrad uchwały w sprawie zmian w mediach publicznych. Około godziny 22 Sejm przyjął tą uchwałę przy nieobecności 109 posłów PiS, którzy w tym czasie udali się pod siedziby Telewizji Polskiej i TVP Info. Prezes tej partii Jarosław Kaczyński poinformował, że posłowie będą pełnili 10-osobowe warty w gmachu TVP na ul. Woronicza 17.

Następnego dnia około godziny 11, ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego poinformowało o odwołaniu prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, a także dotychczasowych rad nadzorczych. Przekazano, że decyzja została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela spóki, którym jest minister kultury i dziedzictwa narodowego. Eksperci wyjasnili, że minister wykorzystał do wprowadzenia zmiany Kodeks spółek handlowych i tzw. lukę legislacyjną. Następnie poinformowano, że nowym przewodniczącym Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. został Piotr Zemła, który powiedział, że rady nadzorcze zostały już wybrane dzień wcześniej. Nowym prezesem TVP został Tomasz Sygut. Później w siedzibie TVP pojawił się m.in. Paweł Płuska, wcześniej łączony ze stanowiskiem szefa nowego programu w TVP. Nowym prezesem Polskiego Radia będzie Paweł Majcher, który zastąpił Agnieszkę Kamińską. Polską Agencją Prasową będzie zarządzać Marek Błoński, zastępując Wojciecha Surmacza.

Do zmian w zarządach odniósł się prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który wezwał premiera Donalda Tuska i Radę Ministrów do respektowania porządku prawnego obowiązującego w Polsce. W odpowiedzi Prezes Rady Ministrów napisał, że działania w sprawie mediów „mają na celu przywrócenie ładu prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym”.

W następstwie zmian, zamiast głównego wydania Wiadomości, o godz. 19:30 w krótkim komunikacie głos zabrał Marek Czyż, który zapowiedział emisję programu „w lepszej wersji” od następnego dnia.

21 grudnia 2023 roku partia Libertarianie potępili sposób zmiany organizacji w mediach i zaapelowali o prywatyzację mediów państwowych.

(...)Cała sytuacja pokazuje jednak jak niebezpieczne są media państwowe i do czego może doprowadzić chęć zagarnięcia ich dla siebie przez dowolną partię polityczną, dlatego jako Libertarianie postulujemy prywatyzację mediów państwowych. Prywatyzacja mediów jest najlepszych sposobem na zapewnienie ich niezależności, stosowanie etykiety dziennikarskiej i umożliwienie przekazywania odbiorcom obiektywnych informacji. Media państwowe powinny zostać ograniczone do pokazywania na jednym kanale telewizyjnym pracy polityków w sposób całkowicie bezstronny i pozbawiony komentarza lub do informacji o strategicznej wadze dla funkcjonowania kraju. Wydatki na to medium powinny być minimalne i umożliwiać jedynie techniczny przekaz obraz i alarmowych komunikatów.

— Libertarianie, Wpis na Facebooku

Źródła[edytuj | edytuj kod]