Raport Kurskiego o błędnej polityce TVP

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 21 lutego 2024
Jacek Kurski

Jak wynika z ustaleń Gazety.pl, Jarosław Kaczyński dostał raport sporządzony przez byłych pracowników TVP, a przyniesiony do siedziby PiS-u na Nowogrodzkiej przez byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego. Raport wskazuje, że PiS mógłby dalej rządzić, gdyby nie błędna polityka ówczesnych władz Telewizji Polskiej.

Raport został spisany po wyborach w 2023, ale jeszcze w czasie pracy Kurskiego w Banku Światowym. Tematem głównym analizy jest strata władzy przez PiS, która według autorów tekstu była spowodowana niewłaściwym prowadzeniem TVP podczas kampanii wyborczej przez wyborami. Głównymi winnymi są były prezes TVP Mateusz Matyszkowicz oraz jego bliski współpracownik Przemysław Herburt, który pełnił wtedy funkcję prokurenta telewizji. Raport precyzuje, że chodzi o niską mobilizację grupy wyborczej 60+, najczęściej oglądającej TVP i najchętniej głosującej na PiS. Zdaniem autorów przełożyło się to na stratę 800 tys. głosów.

Dodatkowo jako przyczynę porażki Prawa i Sprawiedliwości wymieniono Trzecią Drogą, która według pracowników TVP zabrała PiS-owi część wyborców. Autorzy wyliczają, że PiS mógłby zdobyć o 5–5,5 p.p. więcej (40–40,5 proc.), a Trzecia Droga o tyle samo mniej (10,5–11 proc.), co dałoby Zjednoczonej Prawicy kolejne rządy.

Po publikacji portal Onet.pl podał, że wyciek do mediów raportu spowodował zamieszanie w szeregach partii, analiza miała być bowiem znana tylko Kaczyńskiemu. Politycy kierownictwa powiedzieli Onetowi, że o treści raportu dowiedzieli się z mediów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]