Rafał Trzaskowski podpisał rozporządzenie zakazujące eksponowania symboli religijnych w przestrzeni urzedów
Rozporządzeniem z 8 maja 2024 roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zakazał między innymi eksponowania symboli religijnych w przestrzeni warszawskich urzędów.
Zakaz eksponowania symboli religijnych oznacza zakaz posiadania krzyża na ścianie lub biurku, dozwolone natomiast będzie noszenie indywidualnych symboli religijnych (łańcuszków, medalików itp.). Z ratusza mają zniknąć też wydarzenia religijne, takie jak modlitwy czy święcenia.
Rzeczniczka ratusza Monika Beuth podkreśliła, że Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które przyjęło taki dokument.
Zakaz symboli został ustanowiony w załączniku do zarządzenia nr 822/2024 prezydenta miasta stołecznego Warszawy z 8 maja 2024 r. w sprawie wprowadzenia Standardów równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy. O kwestii symboli religijnych mówi Standard 4: Przestrzenie urzędu są miejscami neutralnymi religijnie. Gdzie znalazły się wytyczne:
W standardach równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy znalazły się 16 punktów:
- Standard 1: Dbanie o równe traktowanie jest zadaniem i wspólną odpowiedzialnością wszystkich osób pracujących w miejskiej administracji, na każdym jej szczeblu i w każdym obszarze funkcjonowania Miasta;
- Standard 2: Wszystkie osoby pracujące w urzędzie odnoszą się z szacunkiem do każdej osoby, z którą wchodzą w kontakt – w relacjach z osobami z zewnątrz i wewnątrz organizacji. Traktują każdą osobę i jej potrzeby równo i ze zrozumieniem.
- Standard 3: Realizując dowolne zadanie – zarówno skierowane do osób spoza urzędu, jak i do osób w nim pracujących – pracownicy i pracownice urzędu biorą pod uwagę różnorodne grupy jego potencjalnych odbiorców_czyń. Starają się przyjąć ich perspektywę i odpowiedzieć na ich różnorodne potrzeby, uwzględniając specyfikę prowadzonych przez siebie działań.
- Standard 4: Przestrzenie urzędu są miejscami neutralnymi religijnie.
- Standard 5: Wszystkie osoby pracujące w urzędzie, niezależnie od typu stanowiska i wykonywanych zadań, przechodzą obowiązkowe szkolenia z zakresu równego traktowania i poszanowania różnorodności. 12
- Standard 6: Osoby pracujące w urzędzie mają dostęp do materiałów edukacyjnych i szkoleń
e-learningowych dotyczących przeciwdziałania równego traktowania i poszanowania różnorodności. Są zachęcane do ciągłego podnoszenia swojej wiedzy i kompetencji, by jak najlepiej dbać o równe traktowanie w swojej pracy na rzecz osób mieszkających w Warszawie i korzystających z usług urzędu.
- Standard 7: W komunikacji z innymi osobami, zarówno pisemnej, jak i ustnej (pismach, mejlach, rozmowach telefonicznych), osoby pracujące w urzędzie używają języka włączającego
oraz stosują wytyczne dotyczące prostego języka.
- Standard 8: Dbanie o równe traktowanie jest zasadą horyzontalną ujętą we wszystkich dokumentach programujących rozwój m.st. Warszawy (strategii, politykach i programach) oraz wszystkich innych standardach i wytycznych obowiązujących w urzędzie.
- Standard 9: Urząd posiada szczegółowe standardy i wytyczne dotyczące zapewniania dostępności, w tym dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej, które są stosowane przez osoby pracujące na rzecz urzędu.
- Standard 10: W urzędzie funkcjonują stanowiska i komórki odpowiedzialne za wdrażanie rozwiązań związanych z równym traktowaniem i poszanowaniem różnorodności, w tym za wsparcie osób pracujących w urzędzie w realizacji działań w tych obszarach oraz za zajmowanie się sytuacjami naruszeń standardów w tym zakresie.
- Standard 11: Każda osoba pracująca w urzędzie zna i stosuje zapisy obowiązujących w urzędzie dokumentów dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji, równego traktowania i poszanowania różnorodności.
- Standard 12: W zamówieniach publicznych oraz otwartych konkursach ofert na realizację zadań publicznych m.st. Warszawa stosuje zapisy o przeciwdziałaniu dyskryminacji.
- Standard 13: Każda osoba mieszkająca w Warszawie oraz każda osoba pracująca w urzędzie ma dostęp do informacji o obowiązujących w urzędzie procedurach związanych z równym traktowaniem. Może zgłosić naruszenie standardów, którego była świadkiem_nią lub które dotknęło ją bezpośrednio ze strony przedstawicieli lub przedstawicielek miejskich instytucji. Może także uzyskać stosowne wsparcie w takiej sytuacji.
- Standard 14: Miejskie usługi są opracowywane, wdrażane i ewaluowane z uwzględnieniem zasad projektowania włączającego.
- Standard 15: W urzędzie funkcjonuje system monitorowania realizacji standardów równego traktowania. Pełnomocnik ds. równego traktowania przygotowuje raport z wyników monitoringu i koordynuje wdrażanie niezbędnych zmian w urzędzie.
- Standard 16: Działania na rzecz równego traktowania opierają się o systematyczną aktualizację obowiązujących w urzędzie procedur i wytycznych, zgodnie z niniejszymi standardami.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Magdalena Gronek, Marta Stańczyk, Karolina Kropiwiec – Krzyże znikają z warszawskich urzedów. Rafał Trzaskowski: nikt nie zamierza prowadzić walki z jakąkolwiek religią – pap.pl, 16 maja 2024
- Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał rozporządzenie – rp.pl, 16 maja 2024
- Zarządzenie nr 822/2024 z 08-05-2024 – bip.warszawa.pl, 8 maja 2024