Przejdź do zawartości

Rafał Romanowski eurodeputowanym

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 1 grudnia 2023

28 listopada 2023 Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wydał postanowienie o wstąpieniu Rafała Romanowskiego do Parlamentu Europejskiego w zamian za Zbigniewa Kuźmiuka.

Z objęcia mandatu po Kuźmiuku zrezygnowały osoby z listy, które w 2019 uzyskały kolejno najwyższą liczbę głosów, tj. Maria Koc, Maciej Małecki, Anna Kwiecień i Arkadiusz Czartoryski, ponieważ w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 uzyskały największą liczbę głosów. Osobą, która zgodziła się przyjąć mandat, był Romanowski, który w 2019 miał siódmy wynik na liście.

Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 listopada 2023 r. w sprawie obsadzenia mandatu posła do Parlamentu Europejskiego w okręgu wyborczym nr 5 z siedzibą Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie ukazało się w Monitorze Polskim 29 listopada 2023 roku podpisane zostało przez aktualnego marszałka Szymona Hołownię. W związku z nową funkcją Romanowski odwołany został ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi które sprawował od 8 lutego 2022 roku.

Zbigniew Kuźmiuk był posłem do Parlamentu Europejskiego IX kadencji od 2019. W wyborach parlamentarnych 2023 został wybrany posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]