Przejdź do zawartości

2005-09-20: Przeglądarka Opera dostępna bez reklam od wersji 8.50

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 20 września 2005

Dzisiaj światło dziennie ujrzała nowa, oznaczona numerem 8.5, wersja programu Opera. Wśród kilku nowości i zmian, szczególną uwagę należy zwrócić na całkowite usunięcie reklam z okna przeglądarki. Tym sposobem Opera stała się całkowicie darmową przeglądarką, podobnie jak Mozilla Firefox.

Do tej pory przeglądarka norweskiej firmy Opera Software dostępna była w dwóch wersjach: bezpłatnej, z reklamami oraz płatnej, bez reklam. Użytkownicy mogli wybrać formę reklam - albo były to zwyczajne bannery, bądź tekstowe reklamy z programu Google AdWords. Za usunięcie reklam oraz nabycie licencji trzeba było wcześniej zapłacić około 30 dolarów (40 złotych uwzględniając specjalną zniżkę dla polskich internautów). Nadal jednak reklamodawcy mogą wykupić reklamy, które wyświetlane będą w wersjach 8.02 i wcześniejszych.

Według szefa Opera Software, Jona S. von Tetzchnera, "usunięcie banera reklamowego oraz uczynienie przeglądarki darmową pozwoli na uzyskanie nowych użytkowników". Inny pracownik norweskiej firmy, Eskil Sivertsen liczy na to, że udział Opery w rynku zacznie rosnąć. Twierdzi on, że reklamy "zniechęcały internautów do tej przeglądarki".

Według danych pochodzących ze strony Ranking.pl, z Opery korzysta przeszło 6% polskich internautów. Dla porównania Firefoksa używa przeszło dwa razy więcej użytkowników - 13,3%.

Oprócz usunięcia reklam i modyfikacji treści licencji, poprawiono także bezpieczeństwo i kilka dziur. Naprawiono błąd związany z załącznikami w kliencie mailowym Opery, technologią "przeciągnij i upuść", plikami cookies oraz przechowywaniem zabezpieczonych stron w pamięci (cache). Zwiększono także stabilność.

Darmowości Opery można było się spodziewać już wcześniej. W dniu dziesiątych urodzin przeglądarki, 30 sierpnia 2005 roku, Opera Software zorganizowała akcję, dzięki której każdy mógł za darmo uzyskać kod umożliwiający rejestrację programu i pozbycie się reklam. Akcja przedłużyła się i dzięki temu nawet spóźnialscy mogli otrzymać na e-maila numery seryjne do wersji na wszystkie systemy operacyjne.

Opera Software będzie się teraz utrzymywać głównie z sprzedaży przeglądarek przeznaczonych na telefony komórkowe oraz oferowania płatnej pomocy technicznej dla swoich klientów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]