Przejdź do zawartości

2012-06-17: Opera 12 dla systemu Linux

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 17 czerwca 2012

Opera Software wydała Operę 12 dla systemu Linux, przeglądarkę internetową która posiada wbudowany klient poczty elektroniczne, grup dyskusyjnych oraz klienta IRC. Opera posiada minimalistyczny i w pełni konfigurowalny interfejs, ekran szybkiego wybierania stron, umożliwia synchronizację z mobilnymi wersjami Opery, a także Opera Turbo (kompresuje wysyłane dane, co pozwala zaoszczędzić łącze internetowe). Od niedawna dodano także znany z innych przeglądarek system rozszerzeń.

Najnowsze wydanie posiada udoskonalony start podczas ładowania wielu kart oraz przyspieszone zamykanie. Wtyczki, które powodowały niestabilność całego programy będą uruchamiane, jako osobne procesy. Dodano sprzętowe wsparcie akceleracji i WebGL, a także opera:cpu, która to opcja wpisana w pasek adresu wyświetli nam aktualne zadania. Pojawiło się sporo ulepszeń w kwestii bezpiecznych połączeń https, dodano animacje i przejścia CSS3, obsługę metody przeciągnij i upuść w HTML5, a także wsparcie dla nagłówka Do Not Track.

Ciekawą nowością są skórki, które pozwalają wybrać nam wygląd przeglądarki, jak ma to miejsce w Firefoksie i Chromie. Autorzy zaimplementowali Opera Reader, który udostępnia czytanie strony internetowej, jak książki. Opcja owa jest póki co we wczesnej fazie rozwoju i opiera się w całości o CSS3.

Na koniec warto wspomnieć, że 64 bitowa wersja Opery jest już dostępna na platformy Windows, Mac OS X oraz Linux.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]