Protesty w Hiszpanii - fotoreportaż

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 1 czerwca 2011
Después de media noche del viernes - Acampada Córdoba.jpg

Manifestacje na ulicach Madrytu, które zaczęły się 15 maja, przeistoczyły się w koczowiska w całej Hiszpanii i na świecie. Od drugiego dnia protestów w Madrycie, 17 maja, nie miała miejsce żadna interwencja policji, jednak 27 maja rano protestujący w Barcelonie zaczęli wysyłać wiadomości, że są eksmitowani z miejsca demonstracji. Według policji nie była to eksmisja, a próba umożliwienia wykonywania pracy jednostkom sprzątającym.

Reakcja policji sprawiła, że do koczowisk dołączyło jeszcze więcej demonstrantów. Mobilizacja w Hiszpanii zainicjowała ponad pól tysiąca manifestacji i koczowisk na całym świecie.

Demonstranci w Hiszpanii domagają się przede wszystkim realnej demokracji i nawiązują zarówno do rewolucji z 1968 we Francji jak i do tegorocznych protestów w krajach arabskich.

Zobacz też[edytuj]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Spanish Protests May 2011

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Hiszpania: Od hiszpańskiej rewolucji do rewolucji światowej (Spain: From Spanish Revolution to World Revolution), którego autorem jest Leila Nachawati Rego, tłum. Katarzyna Odrozek i opublikowanego pierwotnie w serwisie GlobalVoices (więcej)