Przejdź do zawartości

2007-06-22: Prom Atlantis bezpiecznie wylądował w bazie Edwards

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 22 czerwca 2007
Lądowanie promu Atlantis

Amerykański prom kosmiczny Atlantis z siedmioosobową załogą wrócił bezpiecznie na ziemię. Wahadłowiec wylądował w Wojskowej Bazie Lotniczej Edwards na pustyni Mojave w Kalifornii. Zgodnie z planem o godzinie 21:51 czasu polskiego (15:51 czasu miejscowego). Sukcesem zakończyła się kosmiczna misja wahadłowca Atlantis STS-117. Celem misji było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zestawu baterii słonecznych ważących blisko 16 ton. Głównym zadaniem misji było zainstalowanie ich na ISS. W czasie pobytu na stacji kosmicznej astronauci wychodzili w otwartą przestrzeń kosmiczną.

W składzie siedmioosobowej załogi wahadłowca, która powróciła na Ziemię, była amerykańska astronautka Sunita Williams, która pracowała na pokładzie ISS od grudnia ubiegłego roku. Jej miejsce na zajął przybyły wahadłowcem Clayton Anderson.

Sukces obecnej misji STS-117 promu Atlantis daje szanse na przedłużenie użytkowania wahadłowców do roku 2010 i kontynuowanie Programu lotów wahadłowców kosmicznych. Orbitalne loty promów kosmicznych zainaugurował w 1981 roku prom Columbia. Po utracie Challengera w 1986 roku i Columbii 17 lat później NASA dysponuje jeszcze trzema wahadłowcami: Atlantis, Discovery i Endeavour. Wahadłowce pozwalają na wyniesienie na orbitę kosmiczną kilkuosobowej załogi oraz 20 ton ładunku.

W przyszłym roku planowana jest ostatnia misja STS-125 promu Atlantis mająca na celu naprawę kosmicznego wteleskopu Hubble'a. Misja ma się rozpocząć 10 września 2008 roku i trwać 11 dni.

Czytaj także w Wikinews

[edytuj | edytuj kod]

Źródło

[edytuj | edytuj kod]
  • [1] – 22 czerwca 2007