Przejdź do zawartości

Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie Tomasza Szmydta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 8 maja 2024
Siedziba Prokuratury Krajowej
Tomasz Szmydt w 2024

Prokuratura Krajowa postanowiła wszcząć śledztwo sprawie sędziego Tomasza Szmydta, który po ucieczce na Białoruś, poprosił tamtejsze władze o azyl polityczny. Decyzję podjęto po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego.

Prokuratura śledztwo oparła na art. 130 kodeksu karnego. Sprawa Tomasza Szmydta została powiązana konkretnie z paragrafem 2.: „Kto, biorąc udział w działalności obcego wywiadu albo działając na jego rzecz, udziela temu wywiadowi wiadomości, której przekazanie może wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności”.

Śledztwo jest prowadzone przez prokuratora z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie.

Sprawa Tomasza Szmydta[edytuj | edytuj kod]

W poniedziałek 6 maja sędzia Tomasz Szmydt wystąpił w Mińsku z prośbą o udzielenie mu statusu uchodźcy politycznego.

Jak sędzia WSA miał mieć dostęp kluczowych informacji dla bezpieczeństwa państwa. Jego wiedzę dla obcego wywiadu określono jako „bezcenną”, ze wzglęu na fakt, iż weryfikował on decyzje polskich służb, orzekając m.in. w sprawach, którym Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego odmówiła przyznania poświadczenia bezpieczeństwa.

Źródła[edytuj | edytuj kod]