Przejdź do zawartości

2007-11-03: Prezydent Pakistanu wprowadził stan wyjątkowy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Donald Rumsfeld - sekretarz obrony USA i Pervez Musharraf - prezydent Pakistanu.
sobota, 3 listopada 2007
Pakistan

W Pakistanie wprowadzono dziś stan wyjątkowy. Poinformowała o tym państwowa telewizja. Policja otoczyła siedzibę Sądu Najwyższego, który miał w poniedziałek zdecydować, czy prezydent ma prawo sprawować swój urząd. Sędziowie, uwięzieni w budynku, natychmiast ogłosili, że stan wyjątkowy jest nielegalny. Prezydent Pervez Musharraf stwierdził, że nie są już potrzebne usługi uwięzionych sędziów.

Pervez Musharraf ma jeszcze dzisiaj wystąpić z orędziem do narodu. Władze zablokowały sygnał kilku stacji telewizyjnych po tym jak Imran Khan, jeden z liderów opozycji zaapelował o wyjście na ulice w proteście przeciwko posunięciom rządu. W kilku miastach zagłuszono również sygnał telefonii komórkowej.

Głównym powodem takich działań jest prawdopodobnie zbrojna rebelia islamskich rewolucjonistów. Jednak w wielu komentarzach jest powtarzane to, że takie działanie jak stan wyjątkowy jest wymierzone w głównej mierze w demokratyczną opozycję. Na razie nie podano oficjalnych przyczyn wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Pakistan to państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]