Przejdź do zawartości

Prezydent Duda zawetował ustawę dot. tabletki „dzień po”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 29 marca 2024
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zawetowaniu ustawy nowelizującej Prawo farmaceutyczne, która zakładała dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej dla osób powyżej 15. roku życia. Zawetowana ustawa trafi teraz z powrotem do Sejmu.

Duda już wcześniej zapowiedał odmówienie podpisania ustawy:

Przypomnę, że ja, na prośbę, na żądanie, na wnioski składane tutaj przez specjalistów z zakresu dermatologii zgłaszałem i jako projekt prezydencki została uchwalona ustawa, która ogranicza dostęp do solariów osobom poniżej 18. roku życia. Do solariów, nie do bomby hormonalnej, jaką jest ta pigułka.

Prezydent mówi także, że stoi za stanowiskiem, że nastolatka decyzję o zakupie tabletki poronnej musi podjąć razem z rodzicem, rodziną.

Kancelaria Prezydenta przekazała, że prezydent podejmując decyzję, działał przestrzegając konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci:

Prezydent, wsłuchując się w szczególności w głos rodziców, nie mógł zaakceptować rozwiązań prawnych umożliwiających dostęp dzieci poniżej osiemnastego roku życia do produktów leczniczych do stosowania w antykoncepcji bez kontroli lekarza oraz z pominięciem roli i odpowiedzialności rodziców.

Tabletka jest środkiem, który służy zapobieganiu ciąży, a nie jej przerwaniu. Stosuje się ją w wyjątkowych sytuacjach, do 72 godzin, lub 120 godzin (zależy od rodzaju) od momentu współżycia.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]