Przejdź do zawartości

Pomoc:Przeszukiwanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= Zobacz w Wikibooks publikację
MediaWiki w obrazkach/Wyszukiwarka MediaWiki

Poniżej znajdziesz informacje dotyczące sposobu działania wyszukiwarki Wikinews oraz rady, które mogą pomóc ci szybciej znaleźć poszukiwany artykuł.

Koniecznie używaj polskich znaków diakrytycznych[edytuj | edytuj kod]

Oprogramowanie nie wie, że pisząc "Lotwa" miałeś na myśli "Łotwę", a "zolw" to nazwa zwierzęcia w języku polskawym.

Wszystkie słowa wyszukiwane muszą być na stronie[edytuj | edytuj kod]

W wyniku wyszukiwania wypisane zostaną tylko te strony, które zawierają w swojej treści wszystkie słowa podane w szukanej frazie. Dlatego jeżeli wyszukiwanie będzie puste, usuń któreś ze słów w szukanej frazie, a także upewnij się, czy są one poprawnie wpisane. Ponadto jeśli wpisałeś np. słowo "szkoła", nie zostaną znalezione strony zawierające w swej treści np. wyraz "szkolny".

Wyszukiwanie nie bierze pod uwagę wielkości liter[edytuj | edytuj kod]

Wyszukiwanie słów "fortran", "Fortran" i "FORTRAN" da te same wyniki.

Tylko główna przestrzeń nazw jest domyślnie przeszukiwana[edytuj | edytuj kod]

Wyszukiwanie odnosi się tylko do głównej przestrzeni nazw (namespace). Są to artykuły bez dodanych przedrostków typu "Wikinews:", "Dyskusja:" czy "Wikireporter:". Aby przeszukiwać po tych dodatkowych przestrzeniach nazw proszę zaznaczyć checkbox-y w "Szukaj w przestrzeniach nazw", które znajduje się na dole strony z rezultatami wyszukiwania.

Nie można używać wyrażeń regularnych[edytuj | edytuj kod]

Wyrażenia regularne nie działają w wyszukiwaniu. Jeżeli nie wiesz co to są wyrażenia regularne nie musisz się tym przejmować.

Nie można stosować "wildcards"[edytuj | edytuj kod]

We frazach do wyszukiwania nie można używać ? lub * w celu dopełnienia słów.

Przekierowania można wyłączyć[edytuj | edytuj kod]

Robi się to przełączając checkbox "Pokaż przekierowania", który znajduje się na dole strony z rezultatami wyszukiwania.

Przeszukiwanie Wikinews za pomocą Google[edytuj | edytuj kod]

Można wykorzystać do przeszukiwania Wikinews wyszukiwarkę Google, Yahoo!, Windows Live oraz Netsprint. Wystarczy wybrać odpowiedni serwis z rozwijanej listy na stronie Special:Search. Jeżeli masz pomysł jaką wyszukiwarkę można jeszcze dodać zgłoś propozycję w kawiarence.

Wyszukiwanie za pomocą przeglądarek internetowych[edytuj | edytuj kod]

Mozilla[edytuj | edytuj kod]

Mozilla posiada mechanizm nazywany "search plugins", który pozwala uzyskiwać dostęp do poszczególnych wyszukiwarek za pomocą sidebaru.

Aby skorzystać z wyszukiwania zasobów Wikinews za pomocą sidebaru należy pobrać i zainstalować plugin z jednej z poniższych lokalizacji:

Aby pobrać i zainstalować plugin Javascript musi być włączony. Po chwili pojawi się okienko z komunikatem informującym o instalowanej wyszukiwarce. Akceptujemy klikając na przycisk Ok. Gdy instalacja zostanie zakończona, w pasku wyszukiwania pojawi się nowa pozycja - Wikinews (PL).

Opera[edytuj | edytuj kod]

Zapisz poniższy kod jako plik HTML otwórz w Operze i wybrany link przeciągnij na jakikolwiek pasek w przeglądarce. Gdy po zaznaczeniu tekstu na stronie klikniesz w ten przycisk pojawi się strona w wynikami wyszukiwania.

Szybciej dodasz przyciski z tej strony. Dowiesz się także jak edytować menu kontekstowe Opery.

Przy użyciu wyszukiwarki Wikinews[edytuj | edytuj kod]

<a href="opera:/button/Go To Page,"http://pl.wikinews.org/wiki/Specjalna:Search?search=%t&fulltext=Szukaj",,"Wikinews",""">Wikinews</a>

Przy użyciu wyszukiwarki Google[edytuj | edytuj kod]

<a href="opera:/button/Go To Page,"http://www.google.pl/search?hl=pl&ie=UTF-8&q=%t+site%3Apl.wikimews.org&btnG=Szukaj&lr=",,"Wikinews",""">Wikinews przez google</a>