Przejdź do zawartości

2007-08-21: Polskie Wikinews ma już 5 tysięcy artykułów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 21 sierpnia 2007
Wzrost dziennej liczby artykułów w polskim Wikinews.
Od kwietnia zaczyna przybywać aktywnych użytkowników w serwisie

Dzisiaj w nocy pojawił się pięciotysięczny artykuł polskiego Wikinews pt. Nocne Kryterium o Złotą Spinkę Prezydenta Wałbrzycha wygrała Aleksandra Dawidowicz. Opracowany został on na bazie serwisu pro-cycling.org, który jest jednym z dwóch (drugi to e-polityka) serwisów pozwalających wikireporterom na kopiowanie treści do Wikinews na wolnej licencji.

Tekst w naszym medium umieszczony został, jak większość w ostatnich miesiącach przez wikireporterkę Alę z. Od kwietnia, gdy pojawiła się ona w Wikinews liczba artykułów wzrosła o 50%. Polska edycja tego serwisu wyprzedziła bezwzględnie włoskie Wikinews i obecnie ma największą dynamikę wzrostu. Codziennie pojawia się ok. 10 nowych artykułów. Nie jest to liczba oszałamiająca, nawet biorąc pod uwagę inne serwisy informacyjne tworzone przez internautów, jednakże z miesiąca na miesiąc przybywa nowych aktywnych użytkowników.

W lutym, gdy polskie Wikinews miało 3 000 artykułów pojawił się krótki zastój. Bywało tak, że przez jeden lub dwa dni nie pojawił się żaden nowy artykuł. Jednak już od kwietnia zaczęło pojawiać coraz więcej aktywnych wikireporterów. Na razie ta aktywność ogranicza się do kilku, kilkunastu edycji miesięcznie, ale jest też kilku, którzy w Wikinews pojawiają się prawie codziennie.

Dynamika wzrostu polskiego Wikinews jest obecnie największa. Od maja tego roku pod względem liczby artykułów znajduje się nasz serwis na trzecim miejscu za niemieckim i angielskim.
Poster Wikinews

Chociaż większość tekstów opracowywana jest na bazie źródeł w innych serwisach informacyjnych, nie brakuje także materiałów autorskich. Od początku wakacji wikireporterzy napisali ponad 20 własnych reportaży. Liczba wszystkich do tej pory napisanych autorskich artykułów wynosi ok. 270, a więc jest to zaledwie 5% zasobów Wikinews. Są one jednak znacznie bardziej treściwe od innych newsów, dotyczą też problemów lokalnych, lepiej znanych wikireporterom.

Obecnie najczęściej pojawiają się newsy związane ze sportem i polityką, ale także prawie codziennie można znaleźć jakieś ciekawostki ze świata nauki czy też opis wydarzeń kulturalnych. Sam projekt nie jest jeszcze tak popularny jak Wikipedia. O ile w polskiej wersji tej internetowej encyklopedii notuje się 10 000 wejść dziennie na stronę główną, to w Wikinews jest to ok. 300 odwiedzin każdego dnia. Są jednak strony, które także są dość często odwiedzane. Np. artykuł Wikipedia pod lupą po powstaniu WikiScannera był w skali miesiąca odwiedzany prawie 100 razy dziennie, mimo, że napisany został zaledwie kilka dni temu. Wcześniej w niektórych miesiącach liczba wejść na stronę główną polskiego Wikinews była jednak wyższa. W styczniu notowano ponad 800 odwiedzin dziennie.

W lipcu dla zwiększenia atrakcyjności serwisu zmieniono wygląd strony głównej, kierując się zarówno względami estetycznymi, lecz przede wszystkim jej funkcjonalnością. Chodziło głownie o to, by internauci mieli możliwość łatwiejszego wyboru wiadomości z dziedzin dla nich interesujących. Twórcy Wikinews przygotowali także poster, który będzie wykorzystywany podczas promocji projektów Fundacji Wikimedia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]