Przejdź do zawartości

Polska wygrała 5:1 z Estonią w półfinale baraży do Euro 2024

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 22 marca 2024
Polska Estonia
Eliminacje Mistrzostw Europy 2024 (baraże) · Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie (Warszawa) · 21 marca 2024 · godz. 20:45 · Widzów: 53868 · Sędzia: Slavko Vinčić (Słowenia)
5 - 1
(1-0)

22' Przemysław Frankowski, 50' Piotr Zieliński, 70' Jakub Piotrowski, 73' Karol Mets o.g., 77' Sebastian Szymański

78' Martin Vetkal

Wojciech Szczęsny, Paweł Dawidowicz, Jan Bednarek, Jakub Kiwior, Przemysław Frankowski (46' Matty Cash), Bartosz Slisz, Jakub Piotrowski (72' Jakub Moder), Nicola Zalewski, Piotr Zieliński (72' Sebastian Szymański), Karol Świderski (72' Adam Buksa), Robert Lewandowski Karl Jakob Hein, Ragnar Klavan, Joonas Tamm, Karol Mets, Maksim Paskotsi, Ken Kallaste (67' Artur Pikk), Markus Soomets (82' Mihkel Ainsalu), Martin Vetkal, Alex Matthias Tamm (31' Kristo Hussar), Kevor Palumets (67' Markus Poom), Oliver Jurgens (67' Mark Anders Lepik)
Trener: Michał Probierz Trener: Thomas Häberli
Kartki: Tymoteusz Puchacz 60' Kartki: Maksim Paskotši 15', 27'


21 marca 2024 roku odbyły się półfinały baraży do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2024. O 20:45 na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczął się mecz Polska –Estonia, który Polska wygrała 5:1.

Przed meczem[edytuj | edytuj kod]

Kiedy rozlosowano grupy w eliminacjach do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2024, mówiono o "grupie marzeń". Szybko jednak okazało się, że awans nie będzie taki prosty. Najpierw Polska boleśnie przegrała z Czechami, którzy strzelili dwie bramki w ciągu trzech pierwszych minut, następnie mimo prowadzenia do przerwy 2:0 Polska przegrała ze znacznie słabszą Mołdawią. Później przegrała jeszcze z Albanią. Poskutkowało to odejściem Fernanda Santosa z roli trenera, a na jego miejsce zatrudniony został Michał Probierz.

Mimo złej passy Polska reprezentacja zajmowała 30. miejsce w rankingu FIFA, Estonia dopiero miejsce 123. (stan na 15 lutego 2024 roku). Estonia – podobnie jak Polska – wywalczyła udział w eliminacjach w barażach, wygrała z Maltą i San Marino. W trakcie eliminacji Estonia zdobyła tylko jeden punkt, remisując z Azerbejdżanem. Strzeliła dwie bramki, natomiast straciła 22.

W barażach Polska zajmowała najwyższe miejsce w dywizji A, Estonia była jedynym zespołem z dywizji D biorącym udział w barażach.

Przebieg meczu[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza szansa na gola miała miejsce już w 3', kiedy Karl Hein obronił strzał Piotra Zielińskiego. W 15' minucie Nicola Zalewski został zatrzymany przez Maksima Paskotsiego, za co Estończyk dostał żółtą kartkę. W 20' obok bramki strzelił Jakub Piotrowski. Wreszcie w 22' Jakub Piotrowski podał do wbiegającego w pole karne Przemysława Frankowskiego, a ten wykorzystał sytuację i sam na sam pokonał bramkarza.

W 27' Paskotsi wpadł na Nicolę Zalewskiego, ponownie go faulując, za co otrzymął drugą żółtą kartkę, przez co mecz drużyna Estonii grała od tego momentu w 10. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 1:0 dla Polski i wypracowaną przewagą liczebną.

Źródła[edytuj | edytuj kod]