2012-11-07: Polscy politycy w odpowiedzi na wygraną Baracka Obamy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 7 listopada 2012
Briefing prasowy Jarosława Kaczyńskiego
Briefing prasowy Jarosława Kaczyńskiego

Politycy ze wszystkich stron pogratulowali i skomentowali wybór na drugą kadencje prezydencką Baracka Obamę w wyborach w USA 6 listopada 2012 roku.

Prezydent Bronisław Komorowski depeszy do prezydenta USA napisał: Proszę przyjąć moje gratulacje z okazji zwycięstwa w wyborach na urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Polskę i Stany Zjednoczone od lat łączą więzy tradycyjnej przyjaźni i sojuszniczej współpracy. Wierzę, że Pańskie przywództwo przyczyni się do dalszej intensyfikacji partnerskich relacji pomiędzy naszymi Narodami oraz zacieśnienia kontaktów politycznych, wojskowych, gospodarczych i kulturalnych. W pamięci zachowuję udaną wizytę Pana Prezydenta w Polsce w maju 2011 r. Jestem przekonany, że kolejne cztery lata Pana prezydentury przyniosą decyzje i rozwiązania kluczowe dla dalszego pogłębienia dwustronnej współpracy między naszymi Narodami. Jeszcze raz składam Panu serdeczne gratulacje w imieniu własnym i Narodu Polskiego, życząc sukcesów w pełnieniu tak odpowiedzialnej misji oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Proszę przyjąć, Panie Prezydencie, wyrazy najwyższego szacunku, Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Rzecznik rządu, Paweł Graś zadeklarował, że będzie robić wszystko, żeby Stany Zjednoczone były ważnym partnerem dla Europy, nie tylko w sferze bezpieczeństwa, ale także gospodarki.

Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski stwierdził, że Barack Obama jest prezydentem, którego znamy, z którym Polska ma dobre stosunki.

Wyborom w USA Solidarna Polska poświęciła część swojej konferencji prasowej, w której udział wzięli Arkadiusz Mularczyk, Tadeusz Woźniak i Patryk Jaki. Pogratulowali oni Barackowi Obamie zwycięstwa jednocześnie wyrażając nadzieję, że polityka amerykańska zmieni swoje nastawienie do sojuszników w Europie. Według Solidarnej Polski Polska powinna zacząć dostrzegać potencjalnych sojuszników nie tylko w USA. Wyrazili nadzieję, ze bezpieczeństwo Polski będzie bezpieczeństwem realnym, nie tylko iluzorycznym.

Do wyborów prezydenckich w USA odniósł się również prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na zorganizowanym na korytarzu sejmowym briefingu prasowym. Powiedział, że w związku ze zwycięstwem Baracka Obamy mamy do czynienia z możliwą do przewidzenia stabilizacją. Stwierdził, że to było do przewidzenia, bo zwykle urzędujący prezydenci wygrywają, a jeżeli nie mają konkurencji we własnej partii, to praktycznie rzecz biorąc poza jednym wypadkiem wygrywają zawsze. Prezes wyraził nadzieję, że że stosunki polsko-amerykańskie będą się układały dobrze i że dobrze będą się układały także stosunki europejsko-amerykańskie.

Z Sejmu, dla Wikinews, Patryk Matyjaszczyk

Źródła[edytuj | edytuj kod]