Przejdź do zawartości

2008-10-30: Polacy przejmują odpowiedzialność za prowincję Ghazni

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 30 października 2008

Polskie wojska przejęły pełną odpowiedzialność za jedną z najbardziej niebezpiecznych prowincji w Afganistanie – Ghazni. Głównym zadaniem naszych żołnierzy będzie ochrona strategicznej drogi z Kabulu do Kandaharu (około 250 – 300 km). Oprócz zapewnienia ochrony w prowincji, polscy żołnierze mają szkolić personel afgańskich sił bezpieczeństwa, a także dbać o transport powietrzny personelu i przerzucanie sił szybkiego reagowania.

W Afganistanie zakończył się proces przegrupowywania polskich sił do jednej prowincji – Ghazni. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Bogdan Klich podkreślił, że konsolidacja wojsk zwiększa bezpieczeństwo naszego kontyngentu. "Największym zagrożeniem są miny-pułapki, stąd decyzja, by do Ghazni skierować więcej rosomaków. Niedługo będziemy też mieli nowe wozy patrolowe" – powiedział „Rzeczpospolitej” szef sztabu generalnego generał Franciszek Gągor. Zdaniem generała talibów w prowincji jest „kilka setek”. Dokładnej liczby nie można ustalić, ponieważ rebelianci nieustannie przemieszczają się pomiędzy prowincjami.

W misji ISAF (International Security Assistance Force) w Afganistanie uczestniczyło do tej pory prawie 1200 polskich żołnierzy współpracujących z wojskami 39 innych państw. Całe siły ISAF liczą obecnie około 34 tys. żołnierzy i pracowników wojska

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Najcięższa z polskich misji w Afganistanie”, napisanego przez Agnieszkę Obrycką, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).