Przejdź do zawartości

2013-08-27: PJN chce zwiększenia dopuszczalnych prędkości na drogach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 27 sierpnia 2013

Polska Jest Najważniejsza zaproponowała kilka dni temu podwyższenie limitów prędkości na różnych rodzajach dróg w Polsce oraz zniesienia ograniczeń na autostradach.

PJN chce ponadto znieść obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Politycy tej partii tłumaczą to tym, że obywatel sam wie co jest dla niego dobre.

- Między wolnością a bezpieczeństwem jest spór w każdej dziedzinie. My uważamy, że zbyt daleko idzie się w kierunku bezpieczeństwa, a za mało jest wolności. Wolność ograniczana jest coraz bardziej na rzecz bezpieczeństwa. Obie te wartości są istotne, ale w ostatnich 10 latach nastąpił gwałtowny przechył w stronę bezpieczeństwa - twierdzi Marek Migalski, szef PJN.

PJN chce, żeby obowiązywały następujące ograniczenia:

  • autostrady - brak ograniczeń (jest 140 km/h)
  • drogi ekspresowe - 130 km/h (jest 120 km/h na drodze dwujezdniowej i 100 km/h na drodze jednojezdniowej)
  • teren niezabudowany - 100 km/h w dzień i 110 km/h nocą (jest 90 km/h zawsze)
  • teren zabudowany - 55 km/h w dzień i 70 km/h nocą (jest 50 km/h w dzień i 60 km/h nocą)

Unia Europejska chce z kolei wprowadzić we wszystkich krajach członkowskich ograniczenie do 30 km/h w terenie zabudowanym.

PJN postuluje również, aby kurs na prawo jazdy nie był obowiązkowy. Kursant miałby możliwość przystąpić od razu do egzaminu państwowego.

Pierwsze czytanie ustawy odbędzie się na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu. Sama ustawa nie ma większych szans na przegłosowanie jej w Sejmie.