Otwarte Oprogramowanie w czeskiej gminie Grygov

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 24 kwietnia 2012

Do czego władze gminy mogą wykorzystywać Otwarte Oprogramowanie? Przykład czeskiej gminy Grygov pokazuje, że niemal do wszystkiego. Większość programów używanych w magistracie to właśnie Otwarte Oprogramowanie. Z użyciem WiOO zbudowane są publiczne bramki do internetu, a także system powiadamiania SMS-owego państwowej i ochotniczej straży pożarnej oraz obywateli o najróżniejszych wydarzeniach w gminie.

– Dzięki wykorzystaniu Otwartego Oprogramowania udało się zredukować koszty systemu IT – powiedział wiceburmistrz Petr Chramosta w serwisie Joinup. I choć kwestie ekonomiczne były początkową przyczyną migracji na WiOO, z czasem dostrzeżono jego inne pozytywne aspekty. – Koszty licencji komercyjnych konkurentów są pokaźne, a jednak nasza bramka SMS ma większe możliwości - dodał.

Nie tylko otwarta bramka SMS ma przewagę. Dzięki liberalnej licencji systemu operacyjnego Linux czy pakietu biurowego OpenOffice/LibreOffice, nie ma problemu z podłączaniem kolejnych stanowisk administracji gminy oraz wykorzystywaniem przez pracowników tego samego oprogramowania również w domu.

– Wykorzystanie Wolnego i Otwartego Oprogramowania w gminie Grygov powinno służyć jako przykład dla wszystkich niewielkich administracji – komentował Chramosta – WiOO powinno być wykorzystywane jeśli nie dla zasad, to dla jego naprawdę imponującej jakości.

Grygov to niewielka, licząca sobie około 1400 mieszkańców, gmina leżąca w powiecie Ołomuniec. Administracja wykorzystuje zaledwie 10 komputerów biurkowych i kilka serwerów. Lokalna sieć komputerowa łączy 160 gospodarstw.

Więcej o WiOO w gminie Grygov można przeczytać w prowadzonym przez Komisję Europejską serwisie Joinup, poświęconym wykorzystaniu Otwartego Oprogramowania w administracji publicznej.

Źródła[edytuj]