2012-04-24: Otwarte Oprogramowanie w czeskiej gminie Grygov
Do czego władze gminy mogą wykorzystywać Otwarte Oprogramowanie? Przykład czeskiej gminy Grygov pokazuje, że niemal do wszystkiego. Większość programów używanych w magistracie to właśnie Otwarte Oprogramowanie. Z użyciem WiOO zbudowane są publiczne bramki do internetu, a także system powiadamiania SMS-owego państwowej i ochotniczej straży pożarnej oraz obywateli o najróżniejszych wydarzeniach w gminie.
– Dzięki wykorzystaniu Otwartego Oprogramowania udało się zredukować koszty systemu IT – powiedział wiceburmistrz Petr Chramosta w serwisie Joinup. I choć kwestie ekonomiczne były początkową przyczyną migracji na WiOO, z czasem dostrzeżono jego inne pozytywne aspekty. – Koszty licencji komercyjnych konkurentów są pokaźne, a jednak nasza bramka SMS ma większe możliwości - dodał.
Nie tylko otwarta bramka SMS ma przewagę. Dzięki liberalnej licencji systemu operacyjnego Linux czy pakietu biurowego OpenOffice/LibreOffice, nie ma problemu z podłączaniem kolejnych stanowisk administracji gminy oraz wykorzystywaniem przez pracowników tego samego oprogramowania również w domu.
– Wykorzystanie Wolnego i Otwartego Oprogramowania w gminie Grygov powinno służyć jako przykład dla wszystkich niewielkich administracji – komentował Chramosta – WiOO powinno być wykorzystywane jeśli nie dla zasad, to dla jego naprawdę imponującej jakości.
Grygov to niewielka, licząca sobie około 1400 mieszkańców, gmina leżąca w powiecie Ołomuniec. Administracja wykorzystuje zaledwie 10 komputerów biurkowych i kilka serwerów. Lokalna sieć komputerowa łączy 160 gospodarstw.
Więcej o WiOO w gminie Grygov można przeczytać w prowadzonym przez Komisję Europejską serwisie Joinup, poświęconym wykorzystaniu Otwartego Oprogramowania w administracji publicznej.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Otwarte Oprogramowanie w czeskiej gminie”, którego autorem jest Paweł Sadkowski, opublikowanego w serwisie Linux.pl (więcej informacji).