Przejdź do zawartości

Obchody Święta Wojska Polskiego w Krakowie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 15 sierpnia 2024
Plac Jana Matejki

15 sierpnia 2024 roku w Krakowie odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego.

Obchody rozpoczęła msza święta w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu. Po zakończeniu liturgii obchody przeniosły się na plac Jana Matejki, gdzie zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy, a żołnierze otrzymali odznaczenia państwowe. Wydarzenie zakończyło złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada.

Do zebranych na uroczystości Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz napisał list o następującej treści:

Żołnierze Wojska Polskiego! Każdego roku Święto Wojska Polskiego przypomina nam o bohaterstwie i oddaniu Waszych czcigodnych poprzedników, o najbardziej chwalebnych momentach polskiego oręża, o cenie wolności i niepodległości. Obchodzimy ją w rocznicę jednego z najważniejszych zwycięstw – Bitwy Warszawskiej. Tego dnia oddajemy czesć wszystkim bohaterom, którzy walczyli o ojczyznę od zarania Państwa. Dziś Wy, kontynuujecie tradycje obrońców suwerennej i niepodległej Polski. Czynicie to przez realną pamięć, jak i przywiązanie do wartości pielęgnowanych przez Waszych poprzedników – honoru, odwagi, poświęcenia. Dowód wierności tych ideom dajecie broniąc naszego bezpieczeństwa na granicy państwa, na kontyngentach i pomagając rodakom w sytuacjach kryzysowych. Dziękuję za Waszą służbę!


Podczas obchodów głos zabrał również Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski:

To dzień niezwykle ważny dla wszystkich Polaków. Jak Polska długa i szeroka, dziś na wszystkich placach w polskich miastach i wioskach Polacy gromadzą się by oddać cześć tym, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość. Tu w sercu Krakowa dziękując za Waszą obecność kłaniam się Państwu nisko i żołnierzom Wojska Polskiego. W dniu Waszego święta przyjmijcie wyrazy wdzięczności i życzenia służby bezpiecznej, realizacji misji z którą do tej służby przyszliście, życzenia byście każdego dnia doświadczali szacunku i godności. Silna gotowa armia, nie jest potrzebna nam po to by kogokolwiek atakować, jest potrzebna by nikomu nie przyszło do głowy podnieść ręki na wolność i suwerenność naszej Ojczyzny.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]