Przejdź do zawartości

Nowak została odwołana ze stanowiska Małopolskiej Kurator Oświaty

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 15 grudnia 2023
Barbara Nowak (2020)

15 grudnia 2023 roku ministra oświaty Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej poinformowała o odwołaniu Barbary Nowak ze stanowiska Małopolskiej Kurator Oświaty. Pełniącą obowiązki kuratora do czasu wyboru nowej osoby na tym stanowisku została Gabriela Olszowska.

Barbara Nowak pełniła funkcję kuratora oświaty od 2016 roku. W 2015 roku bezskutecznie startowała w wyborach parlamentarnych z list Prawa i Sprawiedliwość, zdobywając 1396 głosów. Wcześniej także była związana z Prawem i Sprawiedliwością jako radna w Krakowie. W latach 1992–2010 była dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 85 w Krakowie.

Zasłynęła m.in. z wielu kontrowersyjnych wypowiedzi, m.in. uznanych za islamofobiczne, anty-LGBT, antyszczepionkowe, a także za obrazę ZNP - o strajku nauczycieli mówiła tak: „metody, które stosują terroryści” i „kolejne potwierdzenie, że trwające od 8 kwietnia akcje strajkowe w szkołach były elementem (nie pierwszym) konsekwentnie realizowanego planu destabilizacji państwa polskiego”, za co sąd kazał jej przeprosić, czego jednak nie zrobiła.

ZNP już w lutym 2022 roku składało wniosek o odwołanie Barbary Nowak ze stanowiska.

Odwołanie Barbary Nowak

[edytuj | edytuj kod]
Barbara Nowacka (2019)

W piątek 15 grudnia 2023 roku, 3 dni po wybraniu nowego rządu, Barbara Nowacka, nowa ministra edukacji, na konferencji w Krakowie odwołała Barbarę Nowak ze stanowiska małopolskiej kurator oświaty. Powiedziała przy tym:

Czarny czas dla edukacji, średniowiecze, które Wam próbowano zaprowadzić w Małopolsce w postaci pani kurator Nowak, właśnie się skończyło

Barbara Nowak zamieściła wpis na X (Twitterze), w którym napisała:

Dziękuję Nauczycielom, Pracownikom Oświaty, Uczniom, ich Rodzicom za tysiące spotkań, pięknych wzruszeń. Dziękuję za wspólną troskę o młode pokolenie, ratowanie szkół i MDKów przed likwidacjami. Życzę, aby w małopolskich pięknych szkołach, przedszk. dzieci zawsze były bezpieczne

Gabriela Olszowska będzie pełnić obowiązki kuratora

[edytuj | edytuj kod]

Aby wybrać nowego kuratora, należy przygotować konkurs. W tym czasie obowiązki kuratora pełnić będzie Gabriela Olszowska, szefowa Fundacji Czerwona Kreska, absolwentka polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, metodyczka. Zapytania o pierwsze działania, jakie podejmie odpowiedziała:

Otworzę drzwi i powiem "dzień dobry". Na pewno potrzeba nam wspomagania. Zajmiemy się też ocenianiem. Na tym się znam przyzwoicie, a mądrzejszych od siebie też znam. To jest ważne.

Na pewno zajmiemy się statutami szkolnymi, bo tu się dzieją bardzo dziwne rzeczy. Trzeba ludzi po prostu wspomóc. Chcę rozmawiać także z młodzieżą, samorządami czy też ze stowarzyszeniami. Musimy uważać, ponieważ na razie tak jest skonstruowane prawo, że kuratorium ma akcent położony na kontrolę. Raczej musi się zmienić polityka, a jak państwo słyszą, ta polityka państwowa będzie ewoluować. Ja chciałabym głębokiego szacunku i spokoju dla wszystkich

Źródła

[edytuj | edytuj kod]