Przejdź do zawartości

2005-08-13: Minister spraw zagranicznych Sri Lanki nie żyje

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 13 sierpnia 2005


Minister spraw zagranicznych Sri Lanki, Lakshman Kadirgamar, został wczoraj śmiertelnie trafiony w klatkę piersiową i głowę przed swoim domem. Dwie osoby zostały aresztowane w związku z tym atakiem, ale ich tożsamość nie została jeszcze ujawniona dziennikarzom.

Generalny inspektor policji, Chandra Fernando oskarżył o zamach ugrupowanie Tamilskich Tygrysów. Jednak rebelianci z tego ugrupowania zaprzeczają tym oskarżeniom.

Po zamachu w Sri Lance ogłoszono stan wyjątkowy. Wiele osób obawia się, że to morderstwo i wprowadzenie stanu wyjątkowo wstrzyma proces pokojowy na wyspie.

Podczas stanu wyjątkowego władze mogą użyć wojska bez konieczności uzasadnienia, aresztować podejrzanych o działalność terrorystyczną bez postawienia zarzutów oraz przeszukiwać i niszczyć budynku bez sądowego nakazu.

Wielu światowych przywódców, w tym norweski minister spraw zagranicznych, Jan Peterson, i amerykańska, Condoleezza Rice, potępiło ten zamach. Indie wezwały do powstrzymania aktów terrorystycznych na Sri Lance i obiecały temu krajowi wszelką pomoc potrzebną w przezwyciężeniu kryzysu.

Źródło[edytuj | edytuj kod]