2005-08-13: Minister spraw zagranicznych Sri Lanki nie żyje

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 13 sierpnia 2005
Condoleezza Rice wpisuje się do księgi kondolencyjnej Lakshmana Kadirgamara

Minister spraw zagranicznych Sri Lanki, Lakshman Kadirgamar, został wczoraj śmiertelnie trafiony w klatkę piersiową i głowę przed swoim domem. Dwie osoby zostały aresztowane w związku z tym atakiem, ale ich tożsamość nie została jeszcze ujawniona dziennikarzom.

Generalny inspektor policji, Chandra Fernando oskarżył o zamach ugrupowanie Tamilskich Tygrysów. Jednak rebelianci z tego ugrupowania zaprzeczają tym oskarżeniom.

Po zamachu w Sri Lance ogłoszono stan wyjątkowy. Wiele osób obawia się, że to morderstwo i wprowadzenie stanu wyjątkowo wstrzyma proces pokojowy na wyspie.

Podczas stanu wyjątkowego władze mogą użyć wojska bez konieczności uzasadnienia, aresztować podejrzanych o działalność terrorystyczną bez postawienia zarzutów oraz przeszukiwać i niszczyć budynku bez sądowego nakazu.

Wielu światowych przywódców, w tym norweski minister spraw zagranicznych, Jan Peterson, i amerykańska, Condoleezza Rice, potępiło ten zamach. Indie wezwały do powstrzymania aktów terrorystycznych na Sri Lance i obiecały temu krajowi wszelką pomoc potrzebną w przezwyciężeniu kryzysu.

Źródło[edytuj]