2007-10-08: Mario Capecchi, Martin Evans i Oliver Smithies otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 8 października 2007
Nauka
N icon science.png

W poniedziałek ogłoszono laureatów tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Otrzymali ją:

Komisja Noblowska poinformowała, że nagrodę przyznano za "odkrycie zasad pozwalających na wprowadzenie specyficznych modyfikacji genów u myszy za pomocą komórek macierzystych". Odkrycie ich pozwoliło na prowadzenie badań nad chorobami o podłożu genetycznym.

"To absolutnie fundamentalne odkrycie. Nie zapominajmy przy tej okazji o polskim uczonym, bez którego to odkrycie nie mogłoby istnieć, o prof. Andrzeju Tarkowskim. Tarkowski jako pierwszy pokazał, że można wymieszać komórki macierzyste dwóch różnych organizmów myszy i w ten sposób stworzyć jedną mysz. Ci ludzie pokazali, że można zmodyfikować dowolny gen u myszy. Stworzyło to możliwość otrzymywania modeli zwierzęcych chorób ludzkich, dzięki czemu uzyskano nowe możliwości walki z chorobami u ludzi. Wnioski z badań prowadzonych na myszach można odnieść do chorób ludzkich. Dzięki ustaleniu, co dzieje się w organizmie myszy, naukowcy zyskują nową wiedzę na temat istoty danej choroby u człowieka i mogą poszukiwać medykamentów, które leczyłyby choroby u ludzi" - powiedział prof. Leszek Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego w Warszawie.

"To taki składkowy Nobel. Z jednej strony zarodkowe komórki macierzyste, a z drugiej nokautowane myszy. Gratuluję serdecznie laureatom, choć chciałbym doczekać chwili, kiedy to na Nobla zasłużą ludzkie, a nie mysie, komórki macierzyste. To w nich upatruję wielkiej nadziei medycyny XXI wieku" - stwierdził prof. Andrzej Tarkowski w komentarzu dla "Gazety Wyborczej".

"Wspaniale, że nagrodzono badaczy komórek macierzystych. Wiedza na ich temat umożliwi m.in. postęp w walce z nowotworami. To, co jest teraz chyba najbardziej dynamicznie badane w naukach biologicznych, to właśnie komórki macierzyste. Badania nad nimi pomogą naukowcom lepiej zrozumieć mechanizm powstawania nowotworów i poznać nowe metody ich leczenia" - powiedziała prof. Krystyna Domańska-Janik.

Laureaci nagrody otrzymają 10 mln koron szwedzkich.

Źródła[edytuj | edytuj kod]