Ksiądz z archidiecezji lubelskiej oskarżony o pedofilię

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 6 lutego 2012
Prawo i przestępczość
N icon law and crime.png

Ksiądz z archidiecezji lubelskiej oskarżony o pedofilię, odsunięty od kontaktów z dziećmi.

Abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, odsunął 53-letniego księdza Bogusława P. od kontaktów z dziećmi po oskarżeniu go o molestowanie seksualne nieletniego. Przebywając w Pocking w Dolnej Bawarii w Niemczech w latach 2004-2005, ksiądz Bogusław P. zaprosił do siebie 11-letniego ministranta Michaela H. Dziecko miało pomóc w redakcji niemieckojęzycznego kazania. W trakcie takich odwiedzin miało dojść do trzykrotnego molestowania. Z materiałów śledztwa wynika, że w tamtym okresie chłopak znajdował się w trudnej sytuacji - jego rodzice akurat brali rozwód. Ksiądz miał zachęcać ministranta, by położył się na łóżku, a następnie molestował go dotykając jego narządów płciowych. Niemieccy policjanci sprawę przekazali do Polski.

Ksiądz Bogusław P. nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów. Za popełnione przestępstwo grozi mu do dziesięciu lat pozbawienia wolności. 16 lutego w Krasnymstawie ruszy proces księdza.

Według informacji rzecznika prasowego archidiecezji lubelskiej księdza Mieczysława Puzewicza, decyzją metropolity, oskarżony ksiądz został odsunięty od pracy z młodzieżą w swojej pracy duszpasterskiej. Chociaż ksiądz Bogusław P. nie uczył religii, mógł spotykać się z młodzieżą w parafii. Zakaz ma obowiązywać do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

Źródła[edytuj]