Przejdź do zawartości

Krzysztof Jurgiel zawieszony w prawach członka PiS

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 17 maja 2024
Krzysztof Jurgiel w 2015

Krzysztof Jurgiel został zawieszony przez Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Według mediów, Jurgiel mógł się stać „kozłem ofiarnym” z powodu utraty władzy przez PiS na Podlasiu.

Zawieszenie Jurgiela w PiS[edytuj | edytuj kod]

Po wyborach samorządowych PiS zdobyło połowę mandatów w sejmiku w województwie podlaskim, a do władzy potrzebował jeszcze jednego radnego. To jednak koalicja KO-Trzecia Droga objęła władzę, po tym jak dwóch radnych z PiS-u zasiliło ich szeregi.

Jak podają media, do siedziby PiS-u miały dotrzeć słuchy, że Jurgiel mógł popierać polityczną woltę radnych. Miał go skrytykować także szef regionalnych struktur Jacek Sasin. Decyzję o zawieszeniu Jurgiela podjął prezes partii Jarosław Kaczyński, o czym poinformował rzecznik partii Rafał Bochenek:

Decyzją pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, z dniem dzisiejszym pan Krzysztof Jurgiel, członek Prawa i Sprawiedliwości w woj. podlaskim, został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości.

Decyzja wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Kim jest Krzysztof Jurgiel?[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 90. Jurgiel został członkiem Porozumienia Centrum. W 2001 przystapił do Prawa i Sprawiedliwości. W międzyczasie w latach 1995–1998 był prezydentem Białegostoku.

W 2005 został ministrem rolnictwa. Po roku przestał pełnić urząd. Ponownie został ministrem rolnictwa i rozwoju wsi w 2015. 18 czerwca 2018 podał się do dymisji. Rok później zdobył mandat europosła z list PiS-u.

Źródła[edytuj | edytuj kod]