Krach na giełdzie w Szanghaju

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 27 lipca 2015
Crowd outside nyse.jpg
Tłum przed giełdą nowojorską w czasie krachu w 1929 r.

W poniedziałek 27 lipca 2015, główny indeks Shanghai Composite giełdy papierów wartościowych w Shanghaju stracił 8,5 proc[1].

Wszystko dlatego, że zdecydowaną większość inwestorów stanowią drobni gracze, którzy w ostatnim roku masowo zaczęli inwestować na giełdzie, często za pieniądze z kredytów, wziętych pod zastaw swoich domów.

Panikę na rynku papierów wartościowych można porównać do krachu na giełdzie w USA w 1929 roku, który skończył się wielkim kryzysem. Wydaje się, że obecne pęknięcie bańki spekulacyjnej w Chinach najbardziej przypomina rok 2000 w USA, kiedy na rynku amerykańskim doszło do pęknięcia bańki spółek internetowych. Przyczyn tąpnięcia na giełdzie można szukać w słabnącej gospodarce chińskiej. Prognozy na ten rok zakładają jeszcze niższą dynamikę PKB, a krach giełdowy może spowodować dalsze spowolnienie chińskiej gospodarki i co za tym idzie, może być groźny dla światowej gospodarki. Krach na chińskich giełdach może zmienić się w ogólnoświatowy kryzys, pociągając w dół rynki na całym świecie, co jest przejawem swoistego prawa naczyń połączonych w finansach.

Przypisy[edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]