2015-07-27: Krach na giełdzie w Szanghaju
W poniedziałek 27 lipca 2015, główny indeks Shanghai Composite giełdy papierów wartościowych w Shanghaju stracił 8,5 proc[1].
Wszystko dlatego, że zdecydowaną większość inwestorów stanowią drobni gracze, którzy w ostatnim roku masowo zaczęli inwestować na giełdzie, często za pieniądze z kredytów, wziętych pod zastaw swoich domów.
Panikę na rynku papierów wartościowych można porównać do krachu na giełdzie w USA w 1929 roku, który skończył się wielkim kryzysem. Wydaje się, że obecne pęknięcie bańki spekulacyjnej w Chinach najbardziej przypomina rok 2000 w USA, kiedy na rynku amerykańskim doszło do pęknięcia bańki spółek internetowych. Przyczyn tąpnięcia na giełdzie można szukać w słabnącej gospodarce chińskiej. Prognozy na ten rok zakładają jeszcze niższą dynamikę PKB, a krach giełdowy może spowodować dalsze spowolnienie chińskiej gospodarki i co za tym idzie, może być groźny dla światowej gospodarki. Krach na chińskich giełdach może zmienić się w ogólnoświatowy kryzys, pociągając w dół rynki na całym świecie, co jest przejawem swoistego prawa naczyń połączonych w finansach.
Przypisy
[edytuj kod]Źródła
[edytuj | edytuj kod]- HK – Największe tąpnięcie na chińskich giełdach od 2007 roku – rp.pl, 27 lipca 2015