Przejdź do zawartości

2012-06-02: Konferencja Wikimedia Polska 2012: relacja

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 2 czerwca 2012

Od 1 do 3 czerwca 2012 roku w Łodzi odbywała się Konferencja Wikimedia Polska. Została ona zorganizowana w Hotelu Światowit przy al. Kościuszki 68. W spotkaniu uczestniczyło ok. 80 osób ściśle związanych z projektami Wikimedia oraz ok. 10 chcących je bliżej poznać.

Relacja z 1 czerwca[edytuj | edytuj kod]

W godzinach popołudniowych do Łodzi zaczęli zjeżdżać się Wikimedianie. Otrzymali identyfikatory i mapy miasta. Około 19:00, zgodnie z harmonogramem, podano kolację. Po posiłku do późnych godzin wieczornych trwały integracyjno-merytoryczne dyskusje Wikimedian. Część osób wybrała się także na nocne zwiedzanie centrum miasta.

Relacja z 2 czerwca[edytuj | edytuj kod]

Odbyło się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Wikimedia Polska, podczas którego m.in. wybrano nowy Zarząd Stowarzyszenia.

Po południu uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu Mirosława Wojalskiego nt historii Łodzi, a następnie spacerem, przez ulicę Piotrkowską udali się w kierunku przystanku, na którym mieli wsiąść do zabytkowego tramwaju. Na początku podróży okazało się, że wycieczkowicze muszą wspomóc tramwaj, aby ruszył. Dalsza podróż odbyła się już bez kłopotów technicznych z pojazdem.

Po ok. godzinie tramwaj dotarł do ulicy Rudzkiej, na której znajdował się końcowy przystanek podróży tymże pojazdem. Stamtąd, grupa udała się pieszo do "Bacówki u Józka". Tutaj okazało się, że z ciekawą inicjatywą wyszedł jeden z użytkowników projektów Wikimedia, który przywiózł ze sobą sprzęt grający. Najpierw sam umilał uczestnikom biesiadowanie grą i śpiewem po czym kilkoro z Wikipedystów włączyło się do wspólnego muzykowania. Razem zaśpiewał także nowy skład Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska oraz chórek czterech Wikipedystek.

Relacja z 3 czerwca[edytuj | edytuj kod]

Po śniadaniu uczestnicy konferencji wysłuchali prezentacji takich jak:

  • WikiRadio - projekt i możliwości rozwoju
  • OpenStreetMap okiem Wikipedysty i Wikipedia okiem OSM-owicza
  • Wikiklony okiem założycieli Enkol.pl
  • Praktyka lobbowania zmian w rosyjskim prawie autorskim

Tuż przed obiadem odbył się również panel dyskusyjny na temat konkursu Wiki Lubi Zabytki. Natomiast panel dyskusyjny dotyczący Wikiekspedycji został przeprowadzony w mniejszej grupie osób związanych z samą organizacją tegorocznej wyprawy. Rozmowy dotyczyły głównie obszaru jakim zostanie objęta tegoroczna Wikiekspedycja, spraw organizacyjnych związanych z transportem oraz terminu - w tej ostatniej sprawie nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2012-06-02: Konferencja Wikimedia Polska 2012: relacja

Źródła[edytuj | edytuj kod]