Przejdź do zawartości

2022-04-08: Komisarz UE ds. spójności: Polska prezentuje to, co najlepsze w ludzkości

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 8 kwietnia 2022
Funkcjonariusz polskiej Służby Ochrony Kolei przekazuje napój ukraińskiej uchodczyni podczas postoju w Przemyślu (27 lutego 2022)

W czwartek, 7 kwietnia 2022 roku komisarz Elisa Ferreira wzięła udział w debacie z członkami Europejskiego Komitetu Regionów ws. samorządowego wymiaru kryzysu spowodowanego wojną na Ukrainie.

Spotkanie było jednym z punktów dwudniowej wizyty urzędniczki Komisji Europejskiej w Polsce. Głównym celem Elisy Ferreiry w podróży do Polski było omówienie możliwości wykorzystania funduszy unijnych na niezbędne działania związane z kryzysem uchodźczym i humanitarnym po rosyjskiej agresji w Ukrainie. Komisarz spotkała się m.in. z ministrem funduszy i polityki regionalnej Grzegorzem Pudą, samorządowcami – członkami Europejskiego Komitetu Reginów oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych. Podczas wizyty w Polsce Ferreirze towarzyszył przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI) Parlamentu Europejskiego Younous Omarjee.

To prawdziwa duma dla Europy, że mają takich ludzi. Wszyscy patrzymy z dużym szacunkiem na to, co dzieje się w Polsce. Myślę, że Polska prezentuje to, co najlepsze w ludzkości.

—Elisa Ferreira, komisarz UE ds. spójności, 7 kwietnia 2022 roku

Według danych opublikowanych 29 marca przez UNHCR, Ukrainę po 24 lutego opuściło 3 866 224 osób. 2 293 833 z nich przyjechało do Polski. Już dziś kryzys humanitarny wywołany agresją rosyjską zaliczany jest do największych w historii.

Źródła[edytuj | edytuj kod]