Przejdź do zawartości

Kategoria:6 marca 2005

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
« 5 marca 2005 7 marca 2005 »
6 marca 2005, niedziela. Aktualności:

Skrót wiadomości

Polska

  • Przedstawiciele kancelarii Prezydenta RP podważyli wiarygodność zeznań Marka Dochnala i Grzegorza Wieczerzaka przed sejmowymi komisjami śledczymi. W zeznaniach tych jest mowa między innymi o grupie osób związanych z Pałacem Prezydenckim i ich rzekomej roli w procesach prywatyzacyjnych.
  • W centrum Warszawy odbyła się "Manifa" – demonstracja przeciwko ekonomicznej dyskryminacji kobiet oraz homofobii i agresji w stosunku do mniejszości seksualnych, zorganizowana przez Porozumienie Kobiet "8 marca" oraz Porozumienie Lesbijek.
  • Jeśli SLD będzie mieć pewność, że referendum w sprawie konstytucji Unii Europejskiej odbędzie się jesienią, zgodzi się na termin czerwcowy – zadeklarował szef tej partii, Józef Oleksy.

Świat

  • Uwolniona z rąk irackich porywaczy włoska dziennikarka Giuliana Sgrena, ranna w wyniku amerykańskiego ostrzału, powiedziała mediom, iż nie wyklucza, że śmiertelne strzały oddane do agenta włoskiego wywiadu były przeznaczone dla niej, ponieważ zawsze opowiadała się przeciwko amerykańskiej interwencji w Iraku.
  • Wskutek zejścia lawiny w austriackim Tyrolu zginęło trzech niemieckich narciarzy.
  • Stany Zjednoczone i Francja wezwały Syrię do całkowitego wycofania swoich wojsk z terytorium Libanu. Wojska syryjskie pozostają w Libanie "na prośbę" uzależnionych od Syrii władz tego kraju.
  • Premier Chińskiej Republiki Ludowej zapowiedział ustanowienie nowego prawa, które ma uniemożliwić secesję Tajwanu, w imię "determinacji narodu chińskiego". Choć oficjalnie większość państw świata uznaje, że istnieją "tylko jedne Chiny", to faktycznie Chińska Republika Ludowa oraz Tajwan (Republika Chińska) stanowią dwa niezależnie rządzone organizmy państwowe.