2005-09-24: Kandydat na prezydenta Daniel Podrzycki zginął w wypadku samochodowym

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 24 września 2005
Daniel Podrzycki

Jak poinformowała PAP, a potem potwierdziła śląska policja, Daniel Podrzycki, kandydat na prezydenta Polski z Polskiej Partii Pracy zginął w sobotni wieczór w wypadku samochodowym w Sosnowcu.

Około godziny 17.20 na drodze krajowej nr 86 w kierunku Warszawy, kandydat wracał do rodzinnego miasta z Katowic, gdzie nagrywał materiał reklamowy na potrzeby kampanii prezydenckiej. Podrzycki jechał swym samochodem marki BMW, gdy w pewnej chwili przerwał bariery oddzielające pasy jezdni i zjechał na przeciwny pas ruchu. Kandydat na prezydenta wkrótce trafił do szpitala św. Barbary w Sosnowcu, jednak nie dało się go uratować.

Daniel Podrzycki urodził się 4 czerwca 1963 roku w Siemianowicach Śląskich. Był robotnikiem Huty Katowice, dziennikarzem, działaczem społecznym a później politykiem. Utworzył, a potem przewodniczył Wolnemu Związkowi Zawodowemu Sierpień'80. 11 listopada 2001 roku założył Polską Partię Pracy. Organizował liczne demonstracje, protesty oraz strajki - w obronie praw pracowniczych. Współtworzył projekt ustawy o "Statusie Bezrobotnego".

W tegorocznych wyborach prezydenckich w Polsce startował z ramienia Polskiej Partii Pracy. Nie miał znaczących notowań w przedwyborczych sondażach. Otwarcie krytykował politykę zagraniczną - wymieniał m.in. złe stosunki z Rosją, uwikłanie się w wojnę w Iraku bez mandatu ONZ oraz przyjęcia przez Prezydenta RP i przedstawicieli PO Angeli Merkel jako głowy państwa. Uważał także jako kluczowe budowanie stosunków z Chinami i Indiami. Jak uznał, polską politykę zagraniczną trzeba zorientować na nowe akcenty.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Polska Agencja Prasowa