Kandydat PiS-u na trzecim miejscu w sondażu prezydenckim, wygrywa Rafał Trzaskowski

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 12 lutego 2024
Rafał Trzaskowski

12 lutego 2024 IBRiS opublikował sondaż prezydencki przeprowadzony na zlecenie Radia Zet, z którego wynika, że zwycięzcą wyborów zostałby Trzaskowski z wynikiem 28.3 proc. Tuż za nim znalazł się zdobywca 24 proc. Szymon Hołownia. Na ostatnim miejscu podium uplasował się Tobiasz Bocheński (16.1% poparcia), wymieniany w mediach jako kandydat PiS-u na kandydata do objęcia funkcji prezydenta.

W badaniu uwzględniono również dziennikarza Krzysztofa Stanowskiego, który niedawno publicznie zapowiedział chęć wzięcia udziału w wyborach, a także Dorotę Gawryluk, o której ostatnio głośno się zrobiło z powodu medialnych informacji o jej potencjalnym starciu o prezydencki fotel, przygotowywanym przez właściciela Polsatu Zygmunta Solorza. Odpowiednio oddano na nich 3.2 proc. i 0.2 proc.

Innego kandydata wskazało 1.8 proc. badanych, a aż 26.4% z nich nie ma określonych poglądów na ten temat, lub też nie wskazała kandydata.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę frekwencja wyborcza wyniosłaby 68%.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Kandydat Sondaż z 12 lutego Sondaż z 1 lutego Różnica
Poparcie Poparcie Poparcie
Rafał Trzaskowski 28.3% 25.8% +2.5 p.p.
Szymon Hołownia 24% 24.6% -0.6 p.p.
Tobiasz Bocheński 16.1% 24.9% -8.8 p.p.
Krzysztof Stanowski 3.2%
Dorota Gawryluk 0.2%

W porzednim badaniu, wykonanym 1 lutego, kandydatem PiS-u był Mateusz Morawiecki. W sondażu z 1 lutego nie brano pod uwagę również Krzysztofa Stanowskiego oraz Doroty Gawryluk.

Źródła[edytuj | edytuj kod]