Jawne Wybory - to teraz: Jawne Partie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 3 stycznia 2024

1 stycznia 2024 roku portal "Jawne Wybory" zmienił nazwę na "Jawne Partie".

Portal Jawne Wybory powstał z chęci udostępnienia finansów partyjnych z rejestrów wpłat i umów partii w obliczu wyborów parlamentarnych 2023 roku. W zamierzeniu jawność finansów partii miała pokazać zainteresowanym na co partie wydają pieniądze i skąd je pozyskują, a tym samym pozwolić na ocenę jak działa preferowana przez nas partia polityczna. To miało pomóc podjąć decyzję w jesiennych wyborach. Z tego powodu też w serwisie Jawne Wybory pojawiła się lista komitetów wyborczych czy baza okręgów wyborczych.

Po wyborach elementy stricte wyborcze portalu Jawne Wybory straciły na swej istotności. Niemniej aspekt jawności finansów partyjnych pozostał, rozwijał się i pojawiła się baza partii politycznych w Polsce.

Stanąłem w pewnym momencie w punkcie, w którym "Jawne Wybory" przestały mieć sedno w "wyborach", a sednem ostały się i rozwinęły "partie" i jawność ich finansów.

Dlatego też po krótkich konsultacjach w wąskim gronie osób najbardziej zaangażowanych w tę tematykę autor strony podjął decyzję o zmianie nazwy serwisu "Jawne Wybory" na "Jawne Partie".

Serwis Jawne Partie stał się klonem Jawnych Wyborów. Odchodząc od tematyki wyborczej z bazy serwisu zniknęły rejestry komitetów wyborczych, okręgów wyborczych - czyli słowem zniknęła zawartość menu "Wybory 2023".

Funkcjonalność serwisu Jawne Partie jest w zakresie rejestrów wpłat, umów i rejestru partii politycznych identyczna, jak była w serwisie Jawne Wybory.

Dla odbiorcy zmienia się tylko nazwa, adres i banner. Subskrybenci newslettera będą otrzymywać newsletter z nowej domeny i z nowym bannerem, ale dotyczący tych samych rejestrów.

Autor deklaruje, że postara się zabezpieczyć przez jakiś czas przekierowania ze starego adresu na nowy oraz promować nowy serwis.

Plany[edytuj | edytuj kod]

W roku 2024 autor planuje:

  • utrzymanie ciągłości działania serwisu
  • bieżące aktualizowanie rejestrów wpłat i umów w cyklach miesięcznych
  • cykliczna aktualizacja rejestru partii politycznych - zarówno w zakresie danych rejestru Sądu Okręgowego w Warszawie, jak i danych kontaktowych poszczególnych partii
  • dążenie do osiągnięcia 100% poziomu monitorowania istniejących rejestrów wpłat i umów
  • raportowanie Państwowej Komisji Wyborczej uchybień w rejestrach partii z wnioskami o wszczęcie postępowania zgodnie z ustawą o partiach politycznych

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]