2009-03-08: Irlandia Płn: zamach na brytyjskich żołnierzy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 8 marca 2009
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

W wczorajszej (7 III) strzelaninie w bazie Massereene w Antrim w Irlandii Północnej zginęło dwóch brytyjskich żołnierzy. 4 osoby zostały ranne.

Do strzelaniny, do której miała się przyznać Prawdziwa Irlandzka Armia Republikańska (RIRA), doszło nieopodal bazy Massereene, gdzie stacjonuje brytyjski 38 regiment saperów, ok. 21:20 czasu miejscowego (22:20 czasu polskiego).

Żołnierze, którzy zginęli mieli wkrótce wylecieć do Afganistanu. Wśród rannych jest dwóch innych żołnierzy i dwóch rozwozicieli pizzy: 19-letni Irlandczyk i 32-letni Polak. Stan Polaka oceniany jest jako krytyczny.

Nie mam żadnych wątpliwości, że to była próba masowego morderstwa – powiedział po wydarzeniu oficer śledczy Derek Williamson.

W rejonie bazy rozpoczęto zakrojoną na szeroką skalę obławę na napastników.

W 1998 roku IRA podpisała pokój. 28 lipca 2005 roku IRA oficjalnie ogłosiła koniec walki zbrojnej, a 26 września tego samego roku IRA złożyła szacowaną na ponad 150 ton broń, co potwierdziła Międzynarodowa Niezależna Komisja Rozbrojeniowa (IIDC). W ramach współpracy, rząd w Londynie ogłosił plan normalizacji dla Irlandii Północnej, zakładający zmniejszenie liczby brytyjskich żołnierzy w tej prowincji z ponad 10 tys. do 5 tys. w ciągu dwóch lat. RIRA jest radykalnym odłamem IRA, który sprzeciwia się pokojowym rozmowom z rządem brytyjskim.

Źródła[edytuj | edytuj kod]