2009-06-30: Irak: Amerykanie wycofali się z miast

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 30 czerwca 2009

Amerykańskie wojska wycofały się z irackich miast. Premier Iraku ogłosił 30 czerwca świętem narodowym.

O północy czasu irackiego (23:00 czasu polskiego) wojska irackie przejęły kontrolę nad miastami. Nad Bagdadem niebo rozświetlały fajerwerki.

Wycofanie amerykańskich żołnierzy nastąpiło w pełni we wszystkich miastach. Świętujemy teraz przywrócenie suwerenności' - powiedział cytowany przez AP doradca premiera Iraku Nuriego al-Malikiego, Sadik al-Rikabi.

Wczoraj wieczorem w Bagdadzie odbywała się wielka impreza plenerowa na którą premier zaprosił wszystkich mieszkańców stolicy.

Mimo radości z wycofania się wojsk USA w Iraku nadal nie jest bezpiecznie co pokazały ostatnie dni czerwca. 21 czerwca w zamachu pod Kirkukiem zginęło 78 osób, trzy dni później w Bagdadzie 72, a 26 czerwca w kolejnej eksplozji w stolicy 13 osób. Wczoraj w ostatnim dniu pobytu wojsk USA w miastach, 4 żołnierzy USA zginęło w Bagdadzie wskutek "związanych z walką obrażeń". Dokładne przyczyny śmierci żołnierzy są badane. Ponadto niemal codziennie w wybuchach bomb giną ludzie, a najniebezpieczniejszą dzielnicą jest Ninawa z stołecznym Mosulem.

Całkowite wycofanie się wojsk Amerykańskich ma nastąpić z końcem 2011 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]