2009-09-19: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przechwyciła statek transportowy HTV
Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przechwyciła japoński bezzałogowy statek transportowy HTV.
W piątek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zbliżył się pierwszy japoński bezzałogowy statek transportowy HTV, który wystartował tydzień temu. Załoga ISS przy pomocy zautomatyzowanego wysięgnika przechwyciła obiekt. To pierwszy taki manewr przy orbitalnej stacji. Japoński HTV zbliżył się do ISS na odległość ok. 10 metrów. Wtedy ramię wysięgnika Canadarm2 sterowane przez astronautów Nicole Stott i Boba Thirska złapało statek i przyłączyło go do śluzy stacji.
Była to pierwsza tego rodzaju operacja – statki transportowe starszego typu, takie jak rosyjskie Progressy, bądź europejskie ATV, przycumowują bezpośrednio do Stacji.
– „To jest prawdziwy przykład międzynarodowej współpracy. Japoński statek został przechwycony kanadyjskim wysięgnikiem przez amerykańskich i europejskich astronautów pod nadzorem Kanadyjczyka i pod dowództwem Rosjanina” – powiedział belgijski astronauta Frank De Winne.
Statek przywiózł m.in. żywność, nowe laptopy i aparaturę naukową. Astronauci będą teraz stopniowo przenosić zaopatrzenie ze statku do wnętrza stacji. Zwolnione miejsce zajmą odpadki. Za półtora miesiąca HTV zostanie odłączony i w kontrolowany sposób spłonie nad Pacyfikiem.
Do 2015 r. Japonia zamierza wysyłać do Stacji jeden taki statek rocznie. Każda misja pojazdu kosztuje ok. 680 mln dol. HTV ma niecałe 10 m długości i 4,5 m średnicy. Maksymalnie może przewieźć 6 ton ładunku. Od końca przyszłego roku to właśnie na tego rodzaju maszynach spoczywać będzie zadanie zaopatrywania orbitalnej stacji. Amerykańskie wahadłowce zostaną wtedy wycofane z eksploatacji. Ich rolę przejmą pojazdy japońskie, a także rosyjskie Progressy i europejskie ATV. Nad kosmicznymi „towarówkami” pracują również dwie prywatne firmy amerykańskie: SpaceX i Orbital Sciences – informuje sieć BBC. Pojazdy o nazwach Dragon i Cygnus wejdą do użytku nie wcześniej niż za rok.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Stacja kosmiczna "złapała" statek – , 18 września 2009
- Piotr Kościński – Kosmiczna stacja złapała Japończyków – , 18 września 2009