Przejdź do zawartości

Hala Targowa w Krakowie ma zostać wpisana do rejestru zabytków

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 22 marca 2024
Hala Targowa

22 marca 2024 roku poinformowano, że Hala Targowa w Krakowie ma zostać wpisana do rejestru zabytków nieruchomych.

Hala Targowa w Krakowie została otwarta w 1940 roku podczas okupacji niemieckiej przy Ulica Grzegórzecka w Krakowie\ul. Grzegórzeckiej 3-5 oraz al. Ignacego Daszyńskiego 3. Hala została wpisana do gminnej ewidencji zabytków, a w planie ma zostać wpisana także do rejestru zabytków nieruchomych.

O tym, że Hala Targowa ma zostać wpisana do rejestru zabytków poinformował Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa:

Mam dla mieszkańców Krakowa, a w szczególności mieszkańców Grzegórzek bardzo dobrą informację. Hala Targowa przy ulicy Daszyńskiego zostanie wpisana do rejestru zabytków, co pozwoli na ochronę tej wyjątkowej budowli.

Wiceprezydent do swojej wypowiedzi dodał:

Odbyłem dzisiaj spotkanie z wojewódzką konserwator zabytków, która poinformowała mnie o wszczęciu postępowania w sprawie wpisania budynku hali do rejestru zabytków, ze względu na jej szczególny charakter. Jednocześnie pani konserwator wystąpiła do Podwawelskiej Spółdzielni Spożywców „Społem” o wstrzymanie prac remontowych. Pozwoli to na zażegnanie zagrożeń i obaw mieszkańców, wynikających z planowanego przeznaczenia budynku pod centrum rozrywki i klub nocny. Wierzę, że w ten symboliczny sposób przejdziemy do realizacji planu rewitalizacji całego otoczenia hali, ulicy Grzegórzeckiej i Wesołej, czyniąc z tego miejsca kolejny salon Krakowa.

Źródła[edytuj | edytuj kod]