Przejdź do zawartości

Gruzja: Protesty przeciwko ustawie o „zagranicznych agentach”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 14 maja 2024
Protestujący Gruzini

Parlament Gruzji zatwierdził ustawę o tzw. „agentach zagranicznych”. Ustawa jest często określana jako rosyjska, przez podobieństwo do rosyjskiego prawa. Przeciwko wprowadzeniu ustawy przed budynkiem parlamentu zgromadziło się kilkanaście tysięcy protestujących.

Po trzecim czytaniu, gruziński parlament uchwalił ustawę o przejrzystości mediów zagranicznych, nazywanej ustawą o „agentach zagranicznych”, lub „ustawą rosyjską”.

Zarówno przed budynkiem, jak i na sali obrad wybuchły zamieszki. Przed głosowaniem nad ustawą, parlamentarzyści zaczęli się przepychać. Podobne nastroje panują wśród protestujących, którzy strajkują już od ponad tygodnia. Ustawę forsuje rządowa partia Gruzińskie Marzenie.

Ustawa przewiduje rejestrację i sprawozdawczość mediów i osób prawnych, które otrzymują finansowanie przynajmniej 20% z zagranicy. Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zapowiedziała już zastosowanie weta wobec projektu. Partia rządząca posiada jednak większość pozwalającą na odrzucenie prezydenckiego sprzeciwu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]